Анатолій Нестор Паламаренко

А. Н. Паламаренко під час виступу в «Літературно-мистецьких Плютах». 22 травня 2013 р.

Вітаємо з 80-річним ювілеєм українського артиста розмовного жанру, Героя України (2009), народного артиста України, лауреата Шевченківської премії (1993) Анатолія Несторовича Паламаренка! Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України пишається тим, що у скарбниці його фондів зберігаються документи, які висвітлюють життєвий та творчий шлях митця. Видатний майстер художнього слова неодноразово виступав у рамках заходів, організованих ЦДАМЛМ України, гостював у «Літературно-мистецьких Плютах», де радував глядачів своїми виступами.

Анатолій Паламаренко народився 12 липня 1939 р. у м. Макарові Київської області у родині колгоспників. У школі полюбляв читати вірші і гуморески, виступати на концертах. Після закінчення школи навчався у Білгород-Дністровському культурно-просвітницькому технікумі. Потім вступив до Київського театрального інституту ім. І. Карпенка-Карого, де навчався акторської майстерності у класі В. А. Неллі. Улюбленим предметом були заняття зі сценічної мови. Виконував драматичні та комедійні ролі на сцені учбового театру Інституту. Після закінчення інституту був направлений на роботу до Хмельницького обласного драматичного театру ім. Г. І. Петровського, у якому попрацював рік і повернувся до Києва. В 1962 р. на Республіканському конкурсі артистів-читців імені Тараса Шевченка був удостоєний звання лауреата. У 1964 р. був зарахований на посаду артиста розмовного жанру до Київської державної філармонії. Дебютував програмними композиціями «Фата Моргана» (за повістю М. Коцюбинського) та «Кайдашева сім’я» (за повістю І. Нечуя-Левицького»), у яких озвучив різним голосом усіх персонажів. До найбільш успішних виступів також належать композиції за творами «Ярмарок» Остапа Вишні, «Сон» Т. Шевченка, «Зачарована Десна» О. Довженка, «Вир» Г. Тютюнника, «Трубить Трубіж» Б. Олійника.

Творчий доробок артиста включає сотні концертів у концертних залах, вузах, на заводах, виступи на Декадах і Днях української літератури і мистецтв у радянських республіках та за кордоном. У 1979 р. йому присвоєно звання Народного артиста УРСР.Особливе місце у творчості митця займає Шевченкіана: виступи з композиціями «Дума Кобзарева», «Сон», «Гайдамаки» стали важливими подіями в мистецькому житті України кінця ХХ століття. Також Анатолій Паламаренко займався озвучкою українських мультфільмів: «Три паньки хазяйнують» (1990), «Три паньки на ярмарку» (1991), «Лис Микита» (2005–2007).

У 1993 р. Анатолій Паламаренко став лауреатом Національної премії України імені Тараса Шевченка, а в 2009 р. був удостоєний звання Героя України.

Викладає курс сценічної мови у Національній музичній академії ім. П. Чайковського, читає лекції з предмету «Слово» студентам національних університетів ім. Т. Шевченка та М. Драгоманова.

Запрошуємо дослідників і шанувальників українського мистецтва ознайомитись з документами у читальному залі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України.

Інформацію підготувала провідний архівіст відділу використання інформації документів, М. Н. Мойсик