ЗАПОБІГТИ ЗНИЩЕННЮ ТА РОЗПОРОШЕННЮ УНІКАЛЬНОЇ КОЛЕКЦІЇ ЦДАМЛМ УКРАЇНИ!

Саме це гасло стало ключовим меседжем, який було озвучено у ході проведення круглого столу 25 вересня 2019 року у Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України. На розгляд були винесені питання проблеми збереження цілісної колекції ЦДАМЛМ України та розробки комплексних заходів з покращення умов зберігання документів Національного архівного фонду. Складність ситуації з розміщенням центральних державних архівів, зокрема, ЦДАМЛМ України є наразі найбільш гострю проблемою галузі. Наразі у провадженні Господарського суду міста Києва перебуває справа за позовом Національного заповідника «Софія Київська» до ЦДАМЛМ України з вимогою зобов’язання ЦДАМЛМ України припинити фактично користуватись приміщеннями будівлі Бурси загальною площею 3691,00 кв. м., розміщеної за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 22-а, в якій розміщується ЦДАМЛМ України. Тож мова йде про фактичне виселення Архіву-музею, адже жодне приміщення для розміщення ЦДАМЛМ України не було запропоноване. Кожен з доповідачів круглого столу звертав увагу на необхідність вжиття термінових заходів задля уникнення загрози штучного знищення і розпорошення унікальної колекції ЦДАМЛМ України як невід’ємної складової національної історико-культурної спадщини України, пошуках компромісного рішення, а саме на проведенні поетапних ремонтних робіт без переміщення Архіву-музею.

Спілка архівістів України, яка стала ініціатором скликання круглого столу, залучила до обговорення представників Міністерства юстиції України, Державної архівної служби України, Спілки архівістів України керівництво центральних державних архівних установ України, Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка, Національної академії мистецтв України, Національної спілки театральних діячів України, НЗ «Софія Київська», представники громадськості.

Учасники круглого столу прийняли резолюцію, спрямовану на захист і збереження документів Національного архівного фонду та музейних предметів державного Музейного фонду України, ключовими рішеннями якої стали наступні:

– звернутися до центральних органів державної влади – Президента України, Ради національної безпеки і оборони України, Комітету Верховної ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, Кабінету Міністрів України – з проханням сприяти реставрації будівлі колишньої Бурси без переміщення ЦДАМЛМ України з цього приміщення.

– рекомендувати Державній архівній службі підготувати актуалізований проект Концепції Державної цільової програми забезпечення збереженості документів Національного архівного фонду та ініціювати перед Міністерством юстиції України розгляд цього проекту, а також відновлення фінансування з реконструкції та розвитку комплексу споруд центральних державних архівів України.

– ініціювати перед Міністерством юстиції України розгляд відновлення фінансування програми «Реконструкція та розвиток комплексу споруд центральних державних архівів України по вулиці Солом’янській 24, в Солом’янському районі м. Києва».