Документи Архіву-музею у топових виданнях-переможцях 26 BookForum

У вересні відбувся головний культурний фестиваль країни – 26-й BookForum у Львові. У конкурсі взяли участь 104 видавця-учасника, які подали на суд журі 465 книжок. Конкурсні видання одночасно розглядалися на засіданнях малих журі у трьох містах: Львові, Києві та Харкові. У фіналі велике журі у Львові обрало найкращі книжки Форуму. Цьогорічне Гран-прі фестивалю отримала докторська монографія Василя Косіва «Українська ідентичність у графічному дизайні 1945-1989 років» (видавництво «Родовід»). Автор на матеріалах українського радянського плакату й обкладинок періодичних видань, архівних документів, серед яких представлені і надзвичайно цінні документи з фондів Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України (далі – ЦДАМЛМ України), окреслив особливості зображення української ідентичності в графічному дизайні періоду 1945-1989 рр. Окрім гран-прі та 17 переможців, окремі книжки були відзначені спеціальними та персональними відзнаками. Зокрема, переможцем у номінації «Сучасна українська проза» став роман Марини Гримич «Клавка» (видавництво «Нора-друк»). Варто зауважити, що одна з презентацій роману проходила у рамках проекту ЦДАМЛМ України «Територія АРХІВ: діалог з документом». Під час заходу письменниця розповідала про передумови створення роману, історичне підґрунтя та ті матеріали з фондів ЦДАМЛМ України, які сприяли його написанню, адже саме тут вона опрацьовувала першоджерела, досліджувала мемуари свідків епохи.

У номінації «Біографія» відзнаку отримала серія «Постаті культури»: «Повість про Миколу Зерова» Володимира Панченка та «Чарівність енергії: Михайло Драгоманов» Леоніда Ушкалова (видавництво «Дух і літера»). У виданні «Повість про Миколу Зерова» Володимир Панченко здійснив аналіз різних аспектів творчості Зерова ґрунтуючись саме на архівних документах, зокрема, опрацьовував особовий фонд Миколи Зерова (фонд № 28) у ЦДАМЛМ України.

Одну зі спеціальних відзнак фестивалю за найкрасивіше видання отримав каталог «Бойчукізм. Проект “великого стилю”», упорядниця Валентина Клименко, (видавництво Мистецький арсенал). Виставка «Бойчукізм. Проект “великого стилю”» тривала у Мистецькому арсеналі з 7 грудня 2017 по 28 січня 2018 року і представляла увазі чисельних глядачів понад 300 живописних, графічних, мозаїчних творів Михайла та Тимофія Бойчуків, Василя Седляра, Івана Падалки, Софії Налепинської, Оксани Павленко, Антоніни Іванової, Миколи Рокицького, Сергія Колоса, Охріма Кравченка, низку цінних архівних документів у тому числі і з архівних фондів ЦДАМЛМ України. Насичений двомовний каталог органічно поєднав унікальний фотоілюстративний матеріал і тексти фахівців-дослідників.

Успіхи, які отримали зазначені знакові видання надихають співробітників Архіву-музею, які бачать, що багаторічна скрупульозна і, можливо, непомітна на перший погляд щоденна праця по комплектуванню, збереженню архівних документів приносить такі корисні плоди. Нагадуємо, що кожен дослідник, який завітав до читальної зали ЦДАМЛМ України, завжди отримає фахову допомогу та гостинний прийом.