Ольга Яківна Кусенко

Фото О. Я. Кусенко. Б/д.
ЦДАМЛМ України, ф. 616, оп. 7, од. зб. 406, арк.7.

У рамках віртуального проекту «АРХІВажлива СПРАВА» та з нагоди відзначення 100-річчя від дня народження української акторки Ольги Яківни Кусенко (1919–1997), представляємо документи, що зберігаються у Центральному державному архіві-літератури і мистецтва України.
Ольга Яківна Кусенко народилася 11 листопада 1919 р. ум. Каневі на Черкащині. Батько загинув у рік народження доньки. Про матір мало відомо. Дитинство О. Я. Кусенко пройшло у дитячому будинку, згодом – в інтернаті. Власне за цих часів відбулися перші театральні проби майбутньої акторки. Отримала повну середню освіту. У 18 років вступила до Київського державного театрального інституту (нині КНУТКТ ім. Карпенка-Карого) на курс Г. Полежаєва. Дипломну роботу Ольга Яківна виконала на Білоруській кіностудії, де дебютувала у кінострічці «Сім’я Януша» у ролі Мані.
Закінчення вишу припало на 1941 р. Того ж року, 22 червня за іронією долі О. Довженко запропонував молодій акторці роботу на Київській кіностудії. Молода мисткиня Ольга Кусенко закінчила медкурси та стала військовою медсестрою, зіграла понад 450 спектаклів на передовій. Працювала артисткою Сталінградського фронтового театру та театру Четвертого Українського фронту.
У 1944 р. зарахована до трупи Театру імені І. Франка. Спочатку їй було відведено роль дублерки, але після п’єси «Вишневий сад» А. Чехова у 1946 р. Ольга Кусенко стала отримувати провідні ролі. У тому ж році вийшла заміж за Ю. Тимошенка (сценічне ім’я – Тарапунька), з яким підтримувала дружні стосунки з часів навчання в інституті.
Упродовж своєї акторської кар’єри Ольга Яківна грала у таких театральних виставах: роль Ольги – «Макар Діброва», Олени – «Глитай або ж Павук», Беатріче – «Багато галасу даремно», Меланки – «Свіччине весілля» І. Кочерги, Ганни – «Украдене щастя», Інгигерди – «Ярослав Мудрий» тощо. Ольга Кусенко зіграла у понад десяти фільмах: роль Катерини – «В степах України», Марисі – «Мартин Боруля», Одарки – «Фараони», Ганни – «Сумка, повна сердець» та інших кінороботах.
У 1962 р. нагороджена почесним званням Народної артистки УРСР, у 1967 р. – Народної артистки СРСР.
З 1973 по 1987 рр. очолювала Правління Президії українського театрального товариства. За роки творчої діяльності Ольга Кусенко була нагороджена орденами та медалями.
За життя Ольга Яківна брала участь у радіопостановках творів української класики, знімалась на телебаченні у фільмах-виставах, писала статті як театрознавець й знавець вітчизняного акторського складу.
У 1997 р. посмертно нагороджена Премією ім. М. Заньковецької.
Померла 17 листопада 1997 р.
З 1950 р. до останніх років свого життя О. Я. Кусенка мешкала у будинку по вул. Хрещатик, де на вшанування пам’яті акторки встановлено меморіальну дошку.
Матеріали, що стосуються творчої діяльності О. Я. Кусенко зберігаються у фондах діячів української культури: Тимошенка (Тарапуньки) Ю. (Г.) Т. (Ф.235), Нятко-Табачникової П. М. і Табачникова І. А. (Ф. 1359), Лабінського М. Г.(Ф. 1389) та інших діячів мистецтва.
Запрошуємо мистецтвознаців, театрознавців та поціновувачів української культури ознайомитися з документами у читальному залі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України.

Інформацію підготувала архівіст відділу використання інформації документів, канд. іст. наук О. Бублик.