Оксана Андріївна Петрусенко (1900-1940)

О. А. Петрусенко. Самара, 1933 р.
ЦДАМЛМ України, ф. 539, оп. 1, од. зб. 4, арк. 18.

Оксана Андріївна Петрусенко (справжнє прізвище Бородавкіна) народилася 5 (17) лютого 1900 р. у Балаклії. З 14 років майбутня співачка працювала робітницею у порту Севастополя. У 1917 р. вона приєдналася до аматорського гуртка, а в наступному році розпочала свою професійну кар’єру у трупі Херсонського державного побутового українського музично-драматичного театру.

У 1923-1924 рр. Оксана Петрусенко навчалася у Київському музично-драматичному інституті імені Миколи Лисенка. Брала уроки в музичного педагога О. О. Муравйової. Від 1921 р. виступала у складі пересувних музично-драматичних труп України, Поволжя і Заволжя. У 1927 році дебютувала як оперна співачка у Казанському оперному театрі, виконавши роль Оксани в опері «Черевички» П. І. Чайковського. Протягом наступних років працювала в оперних театрах Баку, Свердловська (нині Єкатеринбург), Самари, інших міст.

Від 1934 р. О. А. Петрусенко працює у Київському академічному театрі опери та балету УРСР. У зв’язку з хвилею репресій у 1937 р. її було звільнено з Київського театру, але невдовзі поновлено. У 1939 р. співачці було присвоєне звання Народної артистки УРСР. У 1940 р. на восьмий день після народження другого сина Оксана Андріївна Петрусенко раптово помирає.

Партія Наталки в опері «Наталка Полтавка» принесла О. А. Петрусенко народну славу. Серед знакових ролей співачки: Одарка в опері «Запорожець за Дунаєм» С. С. Гулака-Артемовського, Тетяна – «Євгеній Онєгін» П. І. Чайковського, Ярославна – «Князь Ігор» О. П. Бородіна, Тоска – «Тоска» Дж. Пуччіні, Ліза – «Пікова дама» П. І. Чайковського, Джемма – «Овод» В. М. Трамбицького, Маргарита – «Фауст» Ш. Гуно, Марія – «Мазепа» П. І. Чайковського тощо.

Наразі її ім’ям названо 10 вулиць у різних містах України, понад 20 років проводиться Всеукраїнський конкурс солістів-вокалістів імені Оксани Петрусенко, випущені поштова марка та пам’ятна монета.

У ЦДАМЛМ України зберігається особовий фонд співачки (ф. 539), який складається із її особових документів, світлин у ролях та під час гастролей, спогадів про її творчий шлях, програм концертів, рецензій на її виступи тощо.

Матеріали, що стосуються творчої діяльності О. А. Петрусенко, відклалися також у фондах діячів української культури: Л. С. Кауфмана (ф. 4), М. С. Терещенка (ф. 1059), Н. І. Скоробогатько (ф. 1200) та ін.

Для оптимізації пошуку інформації про склад і зміст документів Архів-музей долучає до інформаційного повідомлення проєкту «АРХІВажлива СПРАВА» відсканований опис особового фонду О. А. Петрусенко. 

Запрошуємо музикознавців, мистецтвознавців та поціновувачів української культури ознайомитися з документами у читальному залі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України.

Інформацію підготувала архівіст відділу використання інформації документів, канд. іст. наук Оксана Бублик.

При передруці матеріалів посилання на ЦДАМЛМ України обов’язкове