Дитячий журнал «Барвінок» в Архіві-музеї

Важко знайти в Украйні людину, яка б не тримала в руках яскравий дитячий журнал «Барвінок». Не одне покоління виросло разом із улюбленим журналом. Комусь батьки купували свіженький номер у кіосках з продажу періодичних видань, хтось із нетерпінням чекав чергового надходження до своєї поштової скриньки, інші могли ознайомитись із новинками номера в найближчій бібліотеці.

Журнал «Барвінок» був заснований у січні 1928 р. у Харкові під назвою «Жовтеня». У фондах ЦДАМЛМ України є декілька номерів за 1936 та 1940 рр. Під час Другої світової війни журнал припинив свою діяльність. Поновили випуск у квітні-травні 1945 р. у Києві під новою назвою. Ідея надати журналу нове ім’я належить Н. Забілі. Їй же належить і однойменний вірш, яким символічно відкривається перший номер журналу «Барвінок» за 1945 р.

Тематика журналу була розрахована на молодших школярів. До 90-х рр. минулого століття це було єдине українське видання такого профілю.

Редакція журналу намагалася талановито апелювати до емоційного світу дитини, захопити її увагу тим, що належить до загальнолюдських цінностей. У цьому допомагали твори письменників: І. Багмута, В. Бичка, В. Владка, О. Донченка, С. Жураховича, Н. Забіли, О. Іваненко, О. Копиленка, І. Кульської, А. Малишка, Т. Масенка, І. Муратова, М. Познанської, І. Неходи, П. Смільченка, А. Турчинської та ін.

Видання вигідно відрізнялося і своїм художнім оформленням, виразністю малюнка та його відповідністю жанрово-тематичній палітрі кожного номеру та дитячому сприйняттю. Як правило, видання тяжіло до класичного оформлення, особливо це спостерігалося в ілюстраціях до художніх творів. Протягом багатьох років із виданням співпрацювали уславлені українські художники-ілюстратори: Г. Беркович, Й. Дайц, Б. Беш, М. Назаров, О. Довгаль, В. Литвиненко, В. Касіян, Т. Яблонська, Д. Дерегус, Г. Якутович, М. Сліпченко, О. Козюренко, С. Григор’єв, С. Левицький, М. Пшінна та ін.

На сторінках журналу друкувалися пісні з нотами на музику М. Лисенка авторства М. Дремлюги, П. Майбороди, К. Мяскова, Ю. Рожавської, К. Рейнера, Д. Батракова та ін.

Якщо переглянути перелік прізвищ письменників, художників, композиторів, твори яких були надруковані на сторінках журналу, то більшість із них передали свої архівні фонди на зберігання до нашого архіву.

Від 1953 р. започаткована традиція першодруку творів, яким судився успіх і тривале літературне життя. Із перших публікацій у «Барвінку» починався творчий шлях багатьох літераторів, які згодом уславили рідне письменство і чиї твори досі є улюбленими серед малечі.

У 1978-1988 рр. журнал мав власну літературно-мистецьку премію ім. О. Копиленка. Серед двадцяти шести її лауреатів: В. Близнець, В. Нестайко, Д. Павличко, А. Бортняк, В. Шевчук, В. Скоморовський, Д. Білоус, В. Довжик, С. Пушик та ін.

Десять років при журналі працювала студія для літературно обдарованих дітей, якою опікувався письменник А. Качан.

Упродовж усього свого існування журнал намагався бути невичерпним джерелом пізнавальної інформації. Відповідно до вимог часу змінювалася тематика і структура видання, в якому в різний період функціонувало до двадцяти постійних рубрик. Усіх цікавили дотепні та повчальні уроки професора Глобуса, казки-жарти, пригоди Тутітама, для допитливих – цікаве відусюди. Малечу знайомили зі зразками найкращої світової літератури. Азбука мистецтва пропонувала зануритися у світ театру, живопису, історію однієї картини чи факт з життя талановитої людини. На своїх сторінках журнал пропонував уроки з малювання, виготовлення вітальних листівок, зразки української вишивки. А чого тільки не пропонувала рубрика «Зроби сам». Пізніше з’явилися сторіночки з питань етики, історії України, основ здоров’я.

У червні 2019 р. на зборах засновників було вирішено припинити діяльність Колективного підприємства «Редакція всеукраїнського дитячого журналу “Барвінок”» шляхом його ліквідації. Це нелегке рішення важко далося всім, хто був причетний до видання журналу від самого початку його існування.

Нині документальна спадщина редакції журналу «Барвінок» зберігається в Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України (Ф. 1189).

У жовтні 2019 р. «Редакція всеукраїнського дитячого журналу “Барвінок”» передала ЦДАМЛМ України підшивки й окремі номери періодичного видання за 1945-2019 рр.

Запрошуємо всіх до ЦДАМЛМ України для ближчого знайомства з журналом «Барвінок».

Інформаційне повідомлення підготувала завідувач сектору зберігання друкованих видань відділу забезпечення збереженості документів Олена Алєксєєнко.