Марко Прокопович Кожушний (1904-1938)

М. П. Кожушний. 1920-ті рр.
З бібліотечної колекції ЦДАМЛМ України.

У межах віртуального проєкту «Архів-музей на допомогу вчителям» розміщуємо 25-те інформаційне повідомлення, присвячене представнику «Розстріляного відродження», українському поету-пісняру Марку Прокоповичу Кожушному (1904-1938).

Марко Кожушний народився 8 травня 1904 р. у с. Денисівка на Полтавщині в селянській родині. Освіту здобував у сільській школі. Підробляв волосним писарем.

За спогадами П. Усенка, у 19-річному віці М. Кожушний приніс на збори полтавського відділення «Плугу» свої перші 3 поезії. Письменники розгледіли в ньому літературний талант і одностайно проголосували за прийом до спілки. М. Кожушний був членом Спілки селянських письменників «Плуг» від 1923 р. до 1927 р., потім – входив до складу літературної організації «Молодняк» (1927-1932).

Після закінчення харківського університету в 1929 р. працював у редакціях газети «Наймит», журналу «Сільськогосподарський пролетар» у Харкові.

Перший опублікований твір М. Кожушного – оповідання «Безвірник» (1923, у газеті «Молоде село»). Від 1923 р. письменник друкував поезії та оповідання в журналах: «Студент революції», «Плуг», «Сільський театр» та ін. Зокрема, вірші «Каре поле» (1924), «Ми – червоні квіти» (1927) тощо.

У творах автор, як і більшість молодих поетів того часу, змалював трудові будні ровесників та бурхливі зміни, що відбувалися в побуті населення України у 1920-х рр.

Багато віршів поета ставали піснями – музику до них писали такі відомі композитори як Кость Богуславський, Пилип Козицький, Василь Верховинець. М. Кожушний є автором ліричних пісень «Наша спілка молода…», «Я», «Масова пісня» (1933) тощо.

У 1938 р. Марко Кожушний був заарештований працівниками НКВС і за сфальсифікованим обвинуваченням у керівництві контрреволюційною організацією і антирадянській діяльності засуджений спочатку до 5 років виправно-трудових таборів, а потім – до страти (за іншими даними, наведеними у публікації дослідниці Ярини Цимбал, митець був розстріляний 9 жовтня 1937 р.).

У 1959 р. Марко Кожушний за відсутністю складу злочину був посмертно реабілітований.

Інформацію підготував науковий співробітник відділу використання інформації документів, канд. іст. наук Ігор Резнік.