Софія Володимирівна Федорцева (1900-1988)

С. В. Федорцева в ролі Катерини у виставі за п’єсою «В степах України» О. Є. Корнійчука. 1940-ві рр.
ЦДАМЛМ України, ф. 1241, оп. 1, од. зб. 377, арк. 5.

Софія Володимирівна Федорцева народилася 8 березня 1900 р. у с. Помонята на Станіславщині (нині Івано-Франківщина). Середню освіту отримала у Стриї. У 1920 р. закінчила Вчительський інститут (Жіночу семінарію) у Львові, а в 1923 році – драматичну студію при Львівській консерваторії.

Дебют Софії Володимирівни відбувся у 1926 р. у ролі Олени у виставі «Тайфун» під керівництвом І. Д. Стадника. У 1927 р. акторка переходить до харківського театру «Березіль», а в 1934 р. – до Харківського академічного українського драматичного театру імені Т. Г. Шевченка. У 1946 р. вона отримує звання народної артистки УРСР. У 1960 р. – залишає театр.

С. В. Федорцева зіграла у театральних виставах такі ролі: Марусі – «Дай серцю волю, заведе в неволю» М. Л. Кропивницького, Інгігерди – «Ярослав Мудрий» І. А. Кочерги, Оксани – «Загибель ескадри» О. Є. Корнійчука, Катерини – «Гроза» М. О. Островського, Марії – «Марія Тюдор» В. Гюго.

З кіноробіт акторки слід згадати стрічки «Любов на світанні» та «Лимерівна», а також документальний фільм про В. С. Стефаника.

У 1960-х рр. Софія Володимирівна працювала над збором автобіографічних матеріалів про О-З. С. Курбаса. Крім цього, опублікувала спогади про П. Г. Тичину, В. С. Стефаника та ін.

У Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України зберігається особовий фонд С. В. Федорцевої (ф. 173).

Матеріали, що стосуються творчої діяльності С. В. Федорцевої, відклалися також у фондах діячів української культури: Б. О. Балабана (ф. 68), Д. І. Козачківського (ф. 81), В. С. Василька (ф. 653) та ін.

Для оптимізації пошуку інформації про склад і зміст документів Архів-музей долучає до інформаційного повідомлення проєкту «АРХІВажлива СПРАВА» відсканований опис особового фонду С. В. Федорцевої.

Запрошуємо театрознавців, мистецтвознавців та поціновувачів української культури ознайомитися з документами у читальному залі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України.

Інформацію підготувала архівіст відділу використання інформації документів, канд. іст. наук Оксана Бублик.

При передруці матеріалів посилання на ЦДАМЛМ України обов’язкове