Документи Архіву-музею у новому виданні

Цього року в березні виповнилося 140 років від дня народження видатного українського художника-авангардиста, теоретика мистецтва, педагога Олександра Богомазова. Справжнім подарунком усім поціновувачам його творчості стало нове видання – каталог виставки «Олександр Богомазов. Творча лабораторія». Однойменна виставка, яка тривала з 16 травня по 28 липня 2019 року в Національному художньому музеї України (далі – NAMU), стала однією з найбільших мистецьких подій України 2019 року. Найповніша версія творчого спадку художника була представлена завдяки зусиллям низки провідних музейних установ України та приватних колекціонерів.

Архів-музей був активним учасником виставкового проекту і долучився до підготовки каталогу. Нове видання складається з репрезентативного каталогу робіт Олександра Богомазова та теоретичної частини, яка містить 7 статей провідних українських дослідників: кураторки виставки Олени Кашуби-Вольвач, мистецтвознавиці Мирослави Мудрак, заступниці генерального директора NAMU з наукової роботи Лесі Толстової, директора ЦДАМЛМ України Олени Чижової, онуки художника Тетяни Попової, завідувачки відділу реставраторів NAMU Наталії Чамлай. Стаття директора Архіву-музею Олени Чижової містить вичерпну інформацію про історію формування особового фонду Олександра Богомазова у ЦДАМЛМ України.

У складі робочої групи ЦДАМЛМ України під керівництвом директора Олени Чижової над створенням каталогу також працювали: Ніна Іванцова, Оксана Ловчинська, Тамара Малярчук, Василь Матвієнко, Олена Рачковська, Тетяна Снєжкова, Олег Тавакешев, Людмила Швайковська. У виданні подано більше двох сотень цінних художніх робіт, ескізів, начерків, теоретичних праць з особового фонду художника. Архівні документи дійсно дають можливість зазирнути у «творчу лабораторію» митця. Винятковий за своїм інформаційним наповненням фонд № 360 почав формуватися у кінці 1970-х років завдяки плідній співпраці з удовою художника – Вандою Вітольдівною Богомазовою. По завершенню складної науково-технічної роботи із систематизації документів було сформовано особовий архівний фонд Олександра Богомазова, який наразі містить: творчі матеріали; рукописи; епістолярії; матеріали до біографії; матеріали з тем, які цікавили Олександра Богомазова; документи про митця; образотворчі матеріали; документи членів сім’ї; музейні предмети. У 2003 році до поповнення музейної колекції ЦДАМЛМ України долучилася онука Олександра Богомазова – Тетяна Попова, яка передала на державне зберігання дві роботи митця. Наразі фонд художника налічує 268 одиниць зберігання (819 документів на 2785 аркушах) та 27 музейних предметів.

Поки триває карантин і архівні фонди чекають на своїх допитливих дослідників після його завершення, ми нагадаємо 5 цікавих фактів про митця:

1.      Потяг Олександра Богомазова до малярства у його родині не підтримували. Єдиною людиною, яка поділяла пристрасть майбутнього художника, був його дядько, який виходив разом з ним на етюди.

2.      У студентські роки Олександр Богомазов працював художником-карикатуристом у газеті «Киевская искра», а згодом у газеті «Киевская мысль».

3.      Єдиною музою митця була його дружина Ванда Вітольдівна Монастирська (Богомазова). Художник довго не наважувався освідчитися у своїх почуттях і справжнім гімном коханню стали його листи, відомі зараз як «[Записки о сокровенном: красоте, мире духовном и таинстве человеческой любви» (з невідправлених листів до В. Монастирської]».

4.      Митець мав і неабиякий літературний талант. Листи, есе, вірші, щоденники, малі літературні твори Олександра Богомазова вирізняються особливим авторським стилем.

5. Про світове визнання генія українського митця свідчить той факт, що у Музеї сім’ї Креллер-Мюллер (Нідерланди), де зберігаються роботи геніального Пабло Пікассо, представлені й роботи українського художника Олександра Богомазова.

Ваш Архів-музей

Наші інформаційні ресурси у мережі:

Сторінка у Facebook  https://www.facebook.com/cdamlmu/

Telegram-канал   https://t.me/csamukrain

YouTube-канал    https://www.youtube.com/channel/UCKI0LjDaKNui5pQvke-Ut9A