Документи Архіву-музею в новому виданні

Керівником та упорядником видавничого проєкту виступив Сергій Гальченко – відомий літературознавець, людина, яка докладає титанічних зусиль задля збереження та популяризації літературної спадщини нашої країни. Варто зазначити, що Сергій Анастасович присвятив нове видання світлій пам’яті дружини Григорія Косинки – Тамарі Михайлівні Мороз-Стрілець. З неї він познайомився у далекому 1972 р., коли жінка прийшла до Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва УРСР, щоб оглянути підготовлену ним виставку документів до 60-річчя від дня народження Андрія Малишка. В одній із вітрин Тамара Михайлівна вперше побачила вірш, який Андрій Самійлович присвятив пам’яті Григорія Косинки, і була дуже схвильована, адже дбайливо збирала відомості про все, що стосувалося її чоловіка.

Архів-музей активно долучився до нового проєкту. Ми віднайшли у своїх архівних фондах та надали для публікації у виданні унікальні документи Григорія Косинки, зокрема копії фрагментів слідчої справи № 215101 за 1934 р. – ордеру на обшук і арешт Григорія Косинки, виписаного 5 листопада 1934 р., та переліку вилучених у нього речей. Серед останніх були особисті документи (паспорт, військовий і профспілковий квитки), 4 записні книжки, 29 листів, книги Михайла Грушевського, Дмитра Донцова, Сергія Єфремова, Мирослава Ірчана, Льва Троцького, кілька газет, а також «два петлюрівські значки “тризуби”», 1 австрійський штик. Крім цього, нами було надано 6 протоколів допитів Григорія Михайловича від 26 і 27 листопада та 3, 5, 7 і 10 грудня 1934 р.; протокол закритого судового засідання виїзної сесії Військової колегії Верховного суду СРСР від 13-14 грудня 1934 р. у м. Києві та вирок про призначення 14 підсудним, серед яких був Григорій Косинка, вищої міри покарання – розстрілу.

Нове видання – це найповніший літопис життя та творчості Григорія Косинки. Уперше видано друком усі тексти завершених прозових і публіцистичних творів письменника, найповнішу добірку його епістолярної спадщини, спогади про нього рідних і друзів, фотографії та факсимільні відтворення рукописів, зразки оригінальних ілюстрацій до рідкісних книг. Книга побачила світ за підтримки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у видавництві «Саміт-книга» (м. Київ).

Архів-музей щиро дякує усім партнерам за можливість спільно зробити велику справу!