Іван Іванович Нехода (1910-1963)

І. І. Нехода. Б/д.
ЦДАМЛМ України, ф. 327, оп. 2, од. зб. 348, арк. 24.

Іван Іванович Нехода народився 24 червня 1910 р. у с. Олексіївка Харківської губернії (нині Харківщина). Закінчив 4 класи сільської початкової школи. На початку 1920-х рр. переїхав до Харкова. Навчався у вечірній школі, яка готувала рахівників.

Перші поетичні твори надрукував у 15 років. Наприкінці 1920-х рр. його творчі доробки потрапляють на сторінки молодіжних газет і літературних журналів для дорослих.

Упродовж 1929-1932 рр. навчався на факультеті мови та літератури Харківського інституту народної освіти. Після закінчення вузу вчителював і працював у редакціях дитячих газет та журналів. Від 1935 р. упродовж 2 років обіймав посаду інструктора секції дитячої літератури в Спілці письменників України.

У 1931 р. світ побачила перша поетична збірка І. І. Неходи , а в 1935 р. – його перша збірка віршів для дітей «Пісня радості».

У 1939 р. закінчив сценарний факультет Всесоюзного державного інституту кінематографії (ВДІК) у Москві. Працював у різних редакціях, а також Київському театрі юного глядача.

Від червня 1941 р. був військовим кореспондентом газет «Защитник Родины» та «Фронтовик». Воював на Південному, Калінінському та Прибалтійських фронтах. Під час військових подій отримав тяжке поранення та осліп на праве око.

Упродовж 1945-1957 рр. був головним редактором видавництва «Молодь», потім – редактором журналу «Піонерія».

Від 1957 до 1963 рр. очолював Кримську філію Спілки письменників України. А втім, співпраця І. І. Неходи з письменниками півострову розпочалася ще у 1938 р., коли він ініціював переклад «Заповіту» Т. Г. Шевченка кримськотатарською мовою (цей переклад здійснив Шаміль Алядін, за що був нагороджений пам’ятною медаллю).

Творчий доробок Івана Івановича Неходи становить понад 40 збірок поезій: «Голуб-гонець» (1936), «Південний фронт» (1943), «Ростіть щасливо» (1947), «Дивлюсь на карту України» (1949) та ін.

У роки Другої світової війни поет пише вірші про любов до рідних та природи, про гіркоту втрат і розлуку з близькими.

Після війни започаткував серію казок для дітей. Дитяча література складає вагому частину його творчого доробку. І. І. Нехода – автор відомого вірша «У лісі, лісі темному», який став дитячою новорічною святковою піснею.

У 1959 р., за 4 роки до своєї смерті, І. І. Нехода завершив великий віршований роман про молодь у роки війни «Хто сіє вітер».

Помер 17 жовтня 1963 р. у Києві.

В особовому фонді І. І. Неходи (ф. 327) у ЦДАМЛМ України зберігаються вірші, байки, казки, повісті та поеми з правками автора, переклади віршів І. І. Неходи та його переклади інших авторів, приватне листування, матеріали до біографії письменника, його індивідуальні фотографії та світлини зі знайомими.

Для оптимізації пошуку інформації про склад і зміст документів Архів-музей долучає до інформаційного повідомлення проєкту «АРХІВажлива СПРАВА» відскановані описи (оп. 1, оп. 2) особового фонду І. І. Неходи.

Інформацію підготувала архівіст відділу використання інформації документів, канд. іст. наук Оксана Бублик.

При передруці матеріалів посилання на ЦДАМЛМ України обов’язкове