Михайло Іванович Чабанівський (1910-1973)

М. І. Чабанівський. Б/д.
ЦДАМЛМ України, ф. 755, оп. 1, од. зб. 241, арк. 1.

Михайло Іванович Чабанівський народився 18 вересня 1910 р. у с. Лигівка на Харківщині. Освіту здобував у сільськогосподарському технікумі в Павлограді, педагогічному училищі в Курській обл. та на заочному відділенні історичного факультету Ленінградського університету, яке не закінчив через початок війни. Від 1930 р. працював у газетах та журналах. Перший його твір – вірш «Слово піаністові» – опубліковано в 1931 р. у журналі «Робселькор». У роки Другої світової війни Михайло Іванович був фронтовим кореспондентом. Потім працював завідувачем відділу прози у видавництві «Молодь» та журналі «Вітчизна». Допомагав розвивати талант молодим письменникам – М. Вінграновському, М. Сому, П. Загребельному, М. Сіренку та ін.

Михайло Чабанівський першим у радянській літературі виступив на захист довкілля. Питанням охорони природи письменник присвятив книги нарисів «Садок вишневий коло хати» (1961) та «Оберігаймо рідну природу» (1968), роман «Тече вода в синє море»», повісті «Стоїть явір над водою», «Лебедина сага» та інші твори. Впродовж багатьох років він був активним членом Українського товариства охорони природи.

Письменник є автором багатьох прозових творів – романів: «Біля Дунаю» (1954-1955), «Балканська весна» (1960), «Тече вода в синє море» (1961); повістей: «Кам’яне небо» (1958), «Дорога додому» (1966), «Журавлинка» (1972), «Заповіт» (1972); збірок оповідань та новел: «Свіжа скиба» (1949), «Казковий край» (1951), «Перші сходи» (1952), «Алмаз» (1953), «Срібні ключі» (1953); кіносценаріїв: «На трубежі», «Золотий ріг» та ін. У них висвітлено події війни, життя селян і шахтарів, проблеми охорони природи. Для юних читачів були написані книги оповідань: «Під зорями балканськими» (1951), «Зелена чаша» (1960), «Степовий цвіт» (1956).

Життя Михайла Чабанівського обірвалося 4 квітня 1973 р. у Києві.

2019 року ЦДАМЛМ України заснував щорічний Всеукраїнський літературний конкурс для дітей та юнацтва ім. М. І. Чабанівського «Природи ніжний пагінець». У першому конкурсі взяли участь 268 учасників з усіх куточків України, які надіслали на розгляд журі свої поетичні та прозові твори на тему захисту довкілля.

2020 року пандемія коронавірусу не стала на заваді проведенню конкурсу, тож у день народження письменника-природолюба на інформаційних ресурсах ЦДАМЛМ України будуть оголошені імена цьогорічних переможців.

Документи особового фонду М. І. Чабанівського, який налічує 247 од. зб., були передані на постійне зберігання до ЦДАМЛМ України його дружиною Л. Г. Вишняковою у 1980 р. Вони охоплюють період від 1946 до 1973 рр. Основний масив документів складають творчі матеріали М. І. Чабанівського (романи, оповідання, повісті, кіносценарії, статті). У невеликій кількості представлені матеріали до біографії, фотографії та епістолярна спадщина митця.

Для оптимізації пошуку інформації про склад і зміст документів Архів-музей долучає до інформаційного повідомлення проєкту «АРХІВажлива СПРАВА» відсканований опис особового фонду М. І. Чабанівського.

Запрошуємо дослідників і шанувальників української літератури ознайомитись з документами у читальному залі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України.

Інформацію підготував науковий співробітник відділу використання інформації документів, канд. іст. наук Ігор Резнік.

При передруці матеріалів посилання на ЦДАМЛМ України обов’язкове