Поліна (справжнє ім’я – Пелагея) Володимирівна Куманченко народилася 21 жовтня 1910 р. в с. Музиківці (нині Херсонщина). Після смерті батька, який працював залізничником, вона переїхала до старшої сестри в Миколаїв, де навчалася в театральній студії при пересувному драматичному колективі «Шахтарка Донбасу». Після закінчення навчання впродовж 1929-1931 рр. працювала в Миколаївському робітничо-селянському пересувному театрі.
Від 1931 р. Поліна Володимирівна мешкає в Харкові, де спочатку працює в Державному театрі для дітей, пізніше – у Харківському театрі робітничої молоді. Грає у виставах: «Наймичка», «Безталанна», «Шельменко-денщик», «Жартівники» та «З коханням не жартують».
Від 1937 до 1961 рр. Поліна Куманченко – акторка Харківського академічного українськогодраматичного театру ім. Т. Г. Шевченка (далі ХДАУДТ ім. Т.Г. Шевченка), в якому виконує ролі в спектаклях: «Гамлет», «Ярослав Мудрий», «У пошуках радості», «День чудових обманів» тощо. Крім цього, вона викладає в театральному училищі при ХДАУДТ ім. Т. Г. Шевченка.
У 1930-х рр. Поліна Володимирівна вийшла заміж за дитячого письменника Сергія Раснянського, який був смертельно поранений під час евакуації у 1941 р. У воєнні роки виступала у складі фронтових бригад, де познайомилася зі своїм другим чоловіком – актором Михайлом Федоровичем Покотилом.
Упродовж 1955-1959 рр. Поліна Куманченко входила до складу депутатів IV скликання Верховної Ради Української РСР. Наприкінці 1950-х рр. розпочала свій акторський шлях у кіно. Знялася в близько 20 фільмах: «Зниклий безвісті» (1956), «Кров людська – не водиця» (1960), «Дмитро Горицвіт» (1961), «По Київському напрямку» (1967), «Шукаю людину» (1973) та ін.
У 1960 р. Поліні Куманченко було присвоєно звання народної артистки СРСР.
У 1962 р. головний режисер Київського українського драматичного театру ім. І. Франка М. Крушельницький запропонував Поліні Володимирівні приєднатися до складу театру, на що вона погодилась. За понад 20 років роботи в театрі грала у виставах: «День народження Терези», «Пам’ять серця», «Лимерівна», «Ретро» та ін.
У 1971 р. акторка стала лауреатом Державної премії імені Т. Г. Шевченко, отримала низку відзнак.
Померла 2 лютого 1992 р. у Києві.
Матеріали, які стосуються творчої діяльності П. В. Куманченко, представлені переважно індивідуальними та груповими світлинами, що відклалися у фондах діячів української культури: Г. Я. Козаченка (ф. 329), Є. П. Пономаренка (ф. 1146), Н. М. Ужвій (ф. 1147) та А. Є. Гашинського (ф. 1220).
Запрошуємо дослідників української театрального й кіномистецтва та поціновувачів української культури ознайомитися з документами у читальному залі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України.
Інформацію підготувала архівіст відділу використання інформації документів, канд. іст. наук Оксана Бублик.
При передруці матеріалів посилання на ЦДАМЛМ України обов’язкове