Євген Павлович Фомін (1910-1942)

Є. П. Фомін. Б/д.
З бібліотечної колекції ЦДАМЛМ України.

Євген Павлович Фомін народився 27 грудня 1910 р. у м. Каховка Таврійської губ. (нині Херсонщина). Його батько працював майстром сільськогосподарських машин, мати вела домашнє господарство. Павло Фомін помер, коли хлопчику було 9, а через 2 роки не стало матері. Євген потрапив до дитячого притулку. Вихователі дитбудинку помітили хист хлопця до пера та підтримали його здібності. Уже в 16 років Євген Фомін дебютував віршем «Гроза». У 1927 р. був утворений журнал «Молодняк», в 2-му номері якого був опублікований вірш молодого письменника. Потому Євген Павлович переїхав до Харкова, де вступив на робітфак при сільськогосподарському інституті. Відтак продовжив навчання у Харківському педагогічному інституті, але не закінчив його та у 1935 р. перебрався до Києва.

За життя Євгена Фоміна було опубліковано понад 10 видань його творів. Перша його збірка «Поезії» побачила світ у 1927 р. Потім з’явилися «Ескізи» (1930), «Книга поезій» (1936), «Лірика» (1938, 1941). У 1928 р. вийшла друком поема «Трипільська трагедія». Вагомим доробком письменника є його лірично-філософські мініатюри – «вірші-пейзажі» або «вірші-роздуми». Одним із напрямків його творчості є перекладацька діяльність.

Під час Другої світової війни Євген Фомін був фронтовим кореспондентом. У 1942 р. була надрукована його поетична збірка «Кров за кров», до якої, крім віршів, включено поему «Василь Боженко». У прифронтовій зоні Донбасу поет потрапив у оточення, однак, йому вдалося втекти та перебратися до Києва, де він переховувався у знайомих. Восени 1942 р. Євген Фомін був заарештований. У ніч з 5 на 6 листопада у неповні 32 роки поет був розстріляний німцями у Бабиному Яру.

Документи про життя і творчість Є. П. Фоміна були передані до Архіву-музею дружиною письменника М. Ф. Голубовою та О. П. Логвиним у 1968 р.

Крім цього, матеріали, що стосуються творчої діяльності Є. П. Фоміна, зберігаються у особових фондах М. С. Шеремата (ф. 36), М. І. Вериківського (ф. 1250), Д. П. Надіїна (ф. 1334), інших діячів літератури та мистецтва.

Для оптимізації пошуку інформації про склад і зміст документів Архів-музей долучає до інформаційного повідомлення проєкту «АРХІВажлива СПРАВА» відсканований опис особового фонду Є. П. Фоміна.

Запрошуємо філологів, літературознавців та поціновувачів української культури ознайомитися з документами у читальному залі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України.

Інформацію підготувала архівіст відділу використання інформації документів, канд. іст. наук О. Бублик.

При передруці матеріалів посилання на ЦДАМЛМ України обов’язкове