Ганна Танасівна Чубач (1941-2019)

До дня народження Ганни Чубач наводимо цікаві факти про неї:

 1. Ганна Танасівна почала складати вірші ще у дитячому віці, як тільки навчилась читати, однак, перша публікація її творів відбулася, коли поетесі було 25 років. Ганна Чубач є авторкою віршованих збірок: «Журавка» (1970), «Жниця» (1974), «Ожинові береги» (1977), «Заповіти землі» (1978), «Срібна шибка» (1980), «Святкую день» (1982), «Житня зоря» (1983), «Листя в криниці» (1984), «Літо без осені» (1986), «Озвучена печаль» (2003), «Київ ліричний» (2005), «Серед зневіри і сподівань» (2006), «Мрійники» (2010), «Україна – рідний край» (2010), «Мої центурії» (2011) та «Радість висоти» (2012).
 2. Дитинство та юність майбутньої поетеси припали на нелегкі роки воєнних лихоліть, повоєнної розрухи та відбудови. Сім’я жила небагато, батько загинув на фронті, а вихованням дітей займалися матір та бабуся. А втім, Ганна Чубач успішно закінчила середню школу та вечірні курси для робочої молоді. У 18-річному віці вийшла заміж, після чого разом із чоловіком переїхала до Києва. Вдруге вона взяла шлюб у 1992 р. – із генерал-лейтенантом Георгієм Живицею.
 3. Вступаючи до вишу, подала документи одразу до театрального та поліграфічного інститутів. У 27 років закінчила факультет журналістики Українського поліграфічного інституту імені Івана Федорова, а у 32 роки – Вищі літературні курси при Літературному інституті імені Максима Горького.
 4. У 30 років була прийнята до Спілки письменників України, попри те, що на той момент в її творчому доробку була всього 1 поетична збірка – «Журавка». Відтоді в багатьох публікаціях її називали «Журавка з подільського жита». Необхідні для прийняття до спілки рекомендації написали Платон Воронько та Павло Усенко. Творчість молодої поетеси отримала позитивну оцінку Олеся Гончара, Микити Шумила та Андрія Малишка.
 5. Протягом свого життя Ганні Чубач довелось опанувати кілька професій. Вона працювала бухгалтером та кодифікатором, а за покликом серця – в редакціях газети «Літературна Україна» та журналу «Дніпро».
 6. До збірки «Ожинові береги» увійшов вірш, присвячений відомому оперному співаку Івану Козловському, з яким поетеса була особисто знайома та мала хороші стосунки. Цікаво, що за рішенням редакції слова «Тиха пісне співучої нації» з нього були замінені на «Тиха пісне в усіх варіаціях».
 7. Ганна Чубач любила подорожувати. З міст Європи їй найбільше подобалася Прага. До речі, під час поїздки до Вашингтону на конференцію «Література ХХІ століття» вона була обрана радником від слов’янських народів.
 8. Перша збірка віршів для дітей під назвою «Йшла синичка до кринички» була опублікована, коли Ганні Чубач виповнилося 42 роки. У цьому напрямку її підтримали Михайло Стельмах та Грицько Бойко. Письменниця видала 12 скоромовних абеток для дітлахів з вивчення алфавіту, які тренують артикуляцію. Перша абетка «Алфавітні усмішки» покладена на музику Олександра Білаша.
 9. Ганна Чубач є авторкою понад 300 пісенних творів. Деякі з них покладені на власну музику, інші написані у співпраці з композиторами. У 2001 р. поетесі присвоєно почесне звання «Заслужений діяч мистецтв України». Також Ганна Чубач була лауреатом таких премій: імені Павла Усенка, імені Марусі Чурай, імені Євгена Гуцала, імені Анатолія Бортняка (2010), імені Лесі Українки (2016), «Дружба».
 10. Донька Ганни Чубач – поетеса й художниця Оксана Чубачівна (справжнє прізвище Румеліді). Інколи мати і донька вдавалися до творчої співпраці, наприклад, у 2001 р. Оксана Чубачівна виконала ілюстрації до книги Ганни Чубач «Теплий початок зими». Як пригадувала Ганна Танасівна, народження доньки співпало із закінченням університету, але це не завадило їй бути матір’ю та водночас відточувати свій поетичний талант.
 11. У ЦДАМЛМ України в колекції документів українських письменників, літературознавців і літературних критиків зберігається авторизований машинопис віршу поетеси «Гуси-лебеді», присвяченого Михайлу Стельмаху (ЦДАМЛМ України, ф. 526, оп. 103, од. зб. 1), а також фотографії, зроблені під час зустрічей з читачами на Сахаліні у 1975 р. (ЦДАМЛМ України, ф. 526, оп. 103, од. зб. 2). Ці документи разом із книгами, що поповнили бібліотечну колекцію ЦДАМЛМ України, Ганна Чубач особисто передала до Архіву-музею в 1992 р.