Віртуальний архів Агатангела Кримського

До пам’ятної дати Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України підготував подарунок дослідникам і поціновувачам історії – оцифрований особовий фонд видатного вченого, який відтепер розміщено у вільному доступі на сайті ЦДАМЛМ України. 

Варто зауважити, що окремі документи А. Ю. Кримського зберігаються також у фондах інших митців: історика та літературознавця Федора Редька (ф. 2), філолога-арабіста Тауфіка Кезми (ф. 55), поета, державного і громадського діяча Павла Тичини (ф. 464), правознавця Миколи Василенка (ф. 542), літературознавця Семена Лаврова (ф. 1040), композитора Івана-Богдана Весоловського (ф. 1356), історика-архівіста Миколи Візиря (ф. 1360) та ін.

«Аксіоми не голосуються» – саме це життєве кредо видатного вченого викладено у документі, який ми також пропонуємо вашій увазі. Це цінне архівне першоджерело – лист Агатангела Кримського до літературознавця Федора Редька про вихід зі складу комісії по редагуванню російсько-українського словника (ЦДАМЛМ України, ф. 2, оп. 1, од. зб. 12, арк 1-5). Лист, датований 4 травня 1941 р., імовірно став вирішальним – уже 20 липня 1941 р. вчений був заарештований за звинуваченням в антирадянській націоналістичній діяльності й етапом відправлений до Казахстану. 25 січня 1942 р. Агатангел Кримський помер у тюрмі у м. Кустанай, Казахська РСР (нині – м. Костанай, Республіка Казахстан).

2_1_12

Архів-музей  відкритий до співпраці і висловлює щиру надію, що спадщина видатного вченого, його науковий і культурологічний внесок стане тим об’єднуючим імперативом, який сприятиме активній міжінституційній та міжнародній співпраці у 2021 р.