Христина Данилівна Алчевська (1841-1920)

Х. Д. Алчевська. 1892 р.
Фото з видання: «Христина Даниловна Алчевская. Полувековой юбилей (1862-1912)» (М., 1912).
З бібліотечної колекції ЦДАМЛМ України.

16 квітня виповнюється 180 років від дня народження української педагогині, освітянки, письменниці та громадської діячки Христини Данилівни Алчевської (1841-1920).

До дня народження Христини Алчевської пропонуємо цікаві факти про неї:

  1. Народилася у Борзні на Чернігівщині. Батько – Данило Журавльов – викладач міського училища, мати – дочка героя французько-російської війни 1812 р. генерал-лейтенанта Миколи Вуїча (1765-1836). Самостійно здобула освіту, навчилася читати й писати раніше за своїх братів.
  2. Коли Христина Данилівна була юнкою, сім’я Журавльових переїхала до Курська. Там майбутня педагогиня відвідувала молодіжні гуртки, писала вірші. Тоді ж були перші спроби вчителювання. У 18-річному віці листувалася з редактором громадсько-політичної газети «Колокол» Олександром Герценом, листи до якого підписувала псевдонімом «Українка». У згаданій газеті друкувалися її звернення до жінок.
  3. У 21 рік Христина переїхала до Харкова. Тоді ж, у 1862 р. заснувала харківську жіночу недільну школу, яка до 1870 р. працювала нелегально. У 1870 р. склала іспит на право викладання, що дозволило закладу працювати офіційно. Школа здобувала першість на міжнародних педагогічних виставках, у ній працювали: Микола Сумцов, Василь Данилевський, Дмитро Багалій та ін. Почесним попечителем закладу була Ганна Вернадська (мати академіка Володимира Вернадського). У 1879 р. була відкрита ще одна школа в с. Олексіївка, що на Катеринославщині. 6 років поспіль у закладі вчителював Борис Грінченко. Освіту у школах, які відкрила Христина Алчевська, здобули понад 17 тис. осіб.
  4. У 1862 р. вийшла заміж за Олексія Кириловича Алчевського. Чоловік – промисловець, банкір та меценат – субсидіював низку благодійних закладів та організацій. Подружжя виховало 6 талановитих дітей: Дмитра (кандидат природничих наук), Григорія (композитор, піаніст, вокальний педагог), Миколу (педагог, юрист, громадський діяч), Івана (співак, музично-громадський діяч), Анну (педагог, мала талант живопису), Христину (поетеса, педагог, перекладачка).
  5. Христина Алчевська брала активну участь в роботі харківської «Громади», яку очолював її чоловік.
  6. Популяризувала українську мову та творчість Тараса Шевченка. У 1899 р. встановила перше погруддя Кобзаря (скульптор Володимир Беклемішев) на території власної садиби.
  7. Очолила авторський колектив з укладання 3-томного бібліографічного покажчика літератури «Что читать народу?», який витримав 17 перевидань. Покажчик був відзначений нагородою на Паризькій виставці в 1889 р. Також видала 3-томний посібник «Книга взрослых», який витримав 40 перевидань.
  8. Педагогічні та просвітницькі думки Христини Алчевської, її спостереження та практики були викладені в низці праць: «Історія відкриття школи в с. Олексіївка Михайлівської волості» (1881), «Сільські нариси» (1894), «Півроку із життя недільної школи» (1895), «Передуманное и пережитое» (1912). Крім того, освітянка друкувалася в журналах: «Русская школа», «Русская мысль», «Вестник Европы», «Северный вестник».
  9. Була нагороджена дипломами та медалями, зокрема, медалями Московського та Петербурзького товариств поширення в народі грамотності. За здобутки у педагогічній галузі у 1889 р. отримала відзнаку на Міжнародному конгресі приватної ініціативи у Франції. Обрана віце-президентом Міжнародної ліги освіти.
  10. За життя Христина Данилівна листувалася з багатьма видатними сучасниками: Іваном Франком, Михайлом Павликом, Федором Достоєвським, Львом Толстим, Володимиром Короленком, Елізою Ожешко, Іван Тургенєвим, Антоном Чеховим, Глібом Успенським та ін. Померла 15 серпня 1920 р. у Харкові.

У ЦДАМЛМ України зберігається особовий фонд сина Христини Данилівни – Івана Олексійовича Алчевського (ф. 131), у матеріалах якого відклалися її епістолярії, творчі матеріали та світлина.

Інформацію підготувала архівіст відділу використання інформації документів та комунікацій, кандидат історичних наук Оксана Бублик.

Копіювання та відтворення на інших ресурсах допускається за умови посилання на ЦДАМЛМ України

Х. Д. Алчевская.
«Передуманное и пережитое. Дневники, письма, воспоминания».
Титульний аркуш.
М., 1912.
З бібліотечної колекції ЦДАМЛМ України.