Марія Михайлівна Романівська (1901-1983)

М. М. Романівська серед членів Спілки селянських письменників «Плуг».
Фотографія зі статті Я. В. Цимбал “Молдаванка, калічка і фребелічка”.

Марія Михайлівна Романівська народилася 28 липня 1901 р. у с. Єрки Миргородського повіту (нині Полтавщина). Батько був священником, мати – вчителькою. Коли Марії було 4 роки, родина переїхала до міста Кобеляки, де пройшло її дитинство. Далі сім`я переїхала до міста Зіньків.

За народження у Марії Романівської виявили, що одна ніжка коротше іншої, але батьки були прогресивних поглядів і доклали значних зусиль для її лікування. Так, першу операцію було зроблено в Кременчуці в 4 роки, але тільки після операції в Харкові вдалося підлікувати хвору ногу. Марії на той час було 12 років і глузування оточуючих через вроджену ваду завдавали їй значних страждань. Попри операції, жінка була змушена до кінця життя носити ортопедичне взуття.

Середню освіту Марія Романівська отримала в Зіньківській жіночій гімназії, де працювала її матір. Закінчення гімназії припало на буремні часи. З 1919 р. вона працювала піаністкою в Народному домі, вчителькою музики в школі, музичним керівником агітбригади червоноармійського полку.На музичну кар’єру М. Романівської вплинув брат – Павла Толстяков, який був композитором й навчив сестру музикуванню.

У 20 років Марія Романівська переїздить до Харкова, де вступає до музичного технікуму. Далі – навчалася на Вищих музичних курсах. Паралельно працювала кореспонденткою газети «Вісті» під псевдонімом «Капрічіо», писала статті про музику, публікувала поезію та прозу. У 1920-х роках була першою жінкою-членкинею літературної організації «Плуг», що надало їй змогу познайомитися з майбутніми відомими діячами культури. Так, Олександр Довженко намалював дружній шарж на письменницю.Листувалася з Миколою Бажаном та Іваном Неходою. З деякими Марія Романівська контактувала з юнацтва – за однією шкільною лавою сиділа з Галиною Губенко, а згодом співала у кооперативною хорі разом із Оленою Зеровою.

У 1925 р. за сценарієм Марії Романівської було знято фільм «Марійка». У 1927 р. переїздить до Києва. У столиці вона влаштувалася до новоствореної організації кінематографії, з якою було пов’язано 5 років її життя.

За часів молодості Марія Романівськаперехворіла на тиф, а згодом – на сухоти. Хвороби не стільки фізично, як психологічно вплинули на стан жінки.

У 1932 р. Марія Романівська повернулася до Харкова, де працювала редактором Союзу кінохроніки. У 1934 р. її прийняли до Спілки письменників СРСР. Наприкінці 1930-х працювала акторкою Одеського українського драматичного театру.

Під час Другої світової війни Марія Романівська була евакуйована до Таджикистану, де працювала в редакції місцевої газети.

По завершенню війни Марія Романівська повернулася до Харкова, де очолила секцію дитячої літератури Харківського відділення Спілки письменників України.

Перше оповідання «Операція» Марії Романівської написала, коли знаходилася на реабілітації в харківській лікарні. У 1912 р. було надруковано 2 її вірші – «Осінь» та «Балада». У 1943 р. в евакуації написала і опублікована оповідання про узбецьку дівчинку «Подарунок Мамлакат», яке увійшло до шкільного підручника.

За життя написала низку прозових творів для дітей: «Мурашина перемога» (1929 р.), «Чарівний краватку» (1957 р.), «Болотна солов’їха» (1959 р.), «Добрий Юр», (1968 р.), «Нервова черепашка» (1981 р.), «Казка про Варки-обманщицю і змія-чарівника» (1981 р.) та інші. Марія Романівська одна з найперших жінок-фантасток. З-під її пера вийшли фантастичні твори: «Загнуздані хмари», «Таємниче зникнення», «Шахти в небі», «На вершинах холоду», «Вітер».

Марія Романівська померла 21 вересня 1983 р. в Харкові на 83 році життя.

У Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України зберігається особовий фонд письменниці (ф. 1066).

Інформація про українську мисткиню у фондах Архіву-музею представлена неповно, тож ми будемо вдячні дослідникам та фондоутворювачам, які зможуть поповнити фонди першоджерелами про її життя та діяльність.

Інформацію підготувала архівіст відділу використання інформації документів та комунікації, канд. іст. наук Оксана Бублик.

Копіювання та відтворення на інших ресурсах допускається за умови посилання на ЦДАМЛМ України