Мужнім захисникам українського моря присвячуємо

29 квітня українці всього світу відзначатимуть Свято Українського моря (День військово-морського флоту Української Народної Республіки). Архів-музей вирішив не чекати квітня і зараз, коли наші мужні захисники захищають нашу землю і море, пропонує Вам ознайомитись з цікавими фактами з історії українського флоту:

1. 27 січня 1918 р. Центральна Рада прийняла тимчасовий закон про флот УНР, яким російський Чорноморський флот (як військовий, так і транспортний) оголошувався флотом УНР. Однак на той час чорноморське узбережжя було захоплене більшовиками. Після підписання Берестейського миру розпочалося визволення України її військами у союзі з військами Німеччини та Австро-Угорщини.

2. 22 квітня 1918 р. до Криму з боями прорвалася група полковника Армії УНР Петра Болбочана. Згодом до Севастополя прибула делегація УНР. Зусиллями моряків-українців та капітана першого рангу Михайла Остроградського було видано прокламацію Центрофлоту, у якій зазначалося про приналежність Чорноморського флоту до УНР. Тоді ж по радіо було оголошено наказ командувача Чорноморського флоту віце-адмірала Михайла Сабліна: «Всі кораблі, портове майно і укріплення, які розташовані на узбережжі, є власністю Української Народної Республіки. Тому скрізь де треба, наказую підняти український прапор».

3. Після довгих переговорів Михайло Саблін 29 квітня 1918 р. погодився обійняти посаду командувача, офіційно оголосив Чорноморський флот флотом УНР та о 16-00 наказав урочисто підняти українські прапори. Це рішення було прийняте з урахуванням підсумків делегатських зборів на лінкорі «Воля» та настроїв української більшості команд.

4. Відтак, 29 квітня 1918 року до 18-ої години в Севастополі на лінкорах, крейсерах, деяких есмінцях були спущені червоні прапори та підняті українські. Святковий парад очолив флагман тодішнього українського флоту лінкор «Юрій Побідоносець».

5. У ніч з 29 на 30 квітня 1918 р. частина кораблів (2 найновіші дредноути і 3 есмінці), чиї команди були налаштовані пробільшовистськи, були без опору виведені Михайлом Сабліним до Новоросійська. В Севастополі під українським прапором залишилися: 7 лінійних кораблів, 3 крейсери, 12 есмінців, 15 підводних човнів, 5 плавучих баз, 3 румунських допоміжних крейсери, велика кількість транспортних та допоміжних кораблів.

6. Не дивлячись на це, дата 29 квітня стала днем зародження Українського військового флоту. У квітні 1919 року Морським Міністерством УНР було встановлено прийняти цей день днем Свята Українського Державного Флоту і разом з тим днем Свята Українського Чорного Моря. Того ж року в українських частинах морської піхоти, які розміщувалися в Коломиї, відбулося перше святкування дня Українського Державного Флоту.

7. 30 квітня 1918 р. у ситуації, коли зрада М.Сабліна вже остаточно підтвердилася, Командувачем Чономорського флоту був призначений капітан першого рангу Михайло Остроградський (свідомий українець, член Української Чорноморської Общини, нащадок гетьмана Данила Апостола), який із штабомрозташувався на штабному лінкорі «Юрій Побідоносець».

8. Вперше в Незалежній Україні День ВМС був святково відзначений 1 серпня 1997 р. У цей день на колишніх кораблях Чорноморського флоту ВМФ СРСР, що перейшли до складу ВМС, були урочисто підняті військово-морськіпрапори України. Свято відзначалося 1 серпня до 2005 р.

9. З 2006 по 2008 рр. День Військово-Морських сил Збройних Сил України відзначався у першу неділю липня (задля уникнення випадіння святана будній день). Протягом шести років потому свято окремо не відзначалося.

10. 12 червня 2015 р. Указом Президента України свято було відновлене і донині щороку відзначається у першу неділю липня.

Інформацію підготував завідувач сектору просвітньої та виставкової роботи відділу використання інформації документів та комунікацій, канд. іст. наук Ігор Резнік.

Копіювання та відтворення на інших ресурсах допускається за умови посилання на ЦДАМЛМ України.

Парад флоту УНР у Севастополі. 28 квітня 1918 р.
Фото з часопису «Самоосвітник» (№4, 1937 р.).
З бібліотечної колекції ЦДАМЛМ України.
Лінкори «Три Святителі», «Борець за свободу» та інші кораблі Чорноморського
флоту УНР, Севастополь, 1918 р.
Фото з часопису «Самоосвітник» (№4, 1937 р.).
З бібліотечної колекції ЦДАМЛМ України.