Україна. Знати – це перемагати!
20 травня виповнилось 100 років від дня народження українського прозаїка, кіносценариста, лауреата Шевченківської премії (1994) Івана Михайловича Чендея (1922–2005).
Саме Іван Чендей є автором сценарію одного з кращих українських фільмів – «Тіні забутих предків». Фільм отримав 39 міжнародних нагород та 28 призів на кінофестивалях (з них – 24 гран-прі) у 21 країні світу. Проте ім’я Івана Чендея у титрах фільму зазначене не було, оскільки митець був в опалі у радянського керівництва. Нині Гарвардський університет (США) включив до переліку кращих художніх і документальних стрічок в історії світового кіно, які обов’язково має подивитися кожен претендент на кандидатський ступінь у кінознавстві, і український кіношедевр.
Знаймо більше про життя та творчість українського прозаїка та кіносценариста:
1. Іван Чендей народився 20 травня 1922 р. у смт Дубове на Закарпатті. Закінчив Хустську реальну державну гімназію, філологічний факультет Ужгородського державного університету (1952) та Вищі літературні курси при Літературному інституті ім. О. М. Горького (1962).
2. З дитинства захоплювався закарпатським фольклором – казками, легендами, коломийками, які чув від матері, а потім читав у журналі «Наш рідний край». Також вивчав традиції різдвяних вертепів з колядками, народних весняних забави, похоронних голосінь, ворожінь і заклинань, верховинських весіль. Усе це суттєво вплинуло на формування літературного таланту і стилю письменника.
3. З 1944 р. Іван Чендей друкувався в літературному збірнику хустських гімназистів. Від березня 1945 р. працював в обласній газеті «Закарпатська правда». Потім обіймав посади відповідального секретаря Закарпатської організації СПУ, старшого інженера групи науково-технічної інформації облсільгосптехніки. Від 1980 р. був депутатом Ужгородської міської ради. У 1990-х рр. був Головою Закарпатського відділення Українського фонду культури та відіграв важливу роль у створенні та відкритті меморіальних музеїв корифеїв закарпатського живопису Ф. Манайла та А. Коцки.
4. Іван Чендей найбільше відомий широкому загалу як автор кіносценарію одного зі знакових фільмів ХХ ст. «Тіні забутих предків» (1964), який він написав разом з геніальним українським режисером Сергієм Параджановим. Ця історія українських «Ромео і Джульєтти», екранізована у 1965 р., нині займає І місце в списку 100 найкращих фільмів в історії українського кіно. За інформацією дослідника Юрія Копинця, коли писався кіносценарій, то режисер Київської кіностудії Сергій Параджанов жив вдома у сім’ї Чендеїв майже цілий місяць.
5. Перша збірка оповідань письменника «Чайки летять на схід» побачила світ у 1955 р. У його творчому доробку також низка творів, у яких тісно перепліталась історія Закарпаття та сучасність, і які були присвячені соціальним і морально-духовним проблемам закарпатців. Серед них – романи «Птахи полишають гніздо» (1965), «Скрип колиски» (1989); книги оповідань і повістей «Вітер з полонини» (1958), «Верховино, мати моя» (1960), «Чорнокнижник» (1961), «Поєдинок» (1962), «Терен цвіте», «Коли на ранок благословлялося» (1967), «Березневий сніг» (1968), «Зелена Верховина» (1975), «Свалявські зустрічі» (1977), «Теплий дощ» (1979), «Казка білого інею» (1979), «Кринична вода» (1980 р.) та ін.
6. У 1994 р. Іван Чендей став лауреатом Державної премії України імені Тараса Шевченка в галузі прозової літератури за книгу «Калина під снігом» та повість «Іван». Переможцями в інших галузях того року стали поет Іван Світличний (посмертно), журналістка Надія Світлична, публіцист Роберт Конквест та художник Віктор Зарецький (посмертно).
7. Письменник помер 29 листопада 2005 р., похований у м. Ужгороді. На вшанування його пам’яті з 2019 р. в Ужгороді проходить літературно-мистецький «Чендей Фест». Також за підтримки Міжнародного благодійного фонду Івана Чендея щороку проводиться Всеукраїнський конкурс малої прози імені Івана Чендея.
8. 3 травня 2022 р., топонімічна комісія Ужгородської міської ради ухвалила рішення про винесення на розгляд громади міста питання про присвоєння імені Івана Чендея вулиці, на якій письменник жив і працював упродовж 60 років.
9. У ЦДАМЛМ України зберігається особовий фонд І. М. Чендея (Ф. 221), що включає 71 од.зб. у складі 2 описів за 1941–1980 рр. Документи письменника були передані на державне зберігання у червні 1969 р. і у липні 1980 р., а у 1993 р. пройшли повну науково-технічну обробку і стали доступними для дослідників. Серед них – цінний автограф кіносценарію «Тіней забутих предків» (1962), а також рукописи оповідань, повістей, новел.
10. Нині документи Івана Чендея активно вивчаються літературознавцями. Зокрема, у 2021 р. побачили світ знакові наукові видання – «Листування Івана Чендея» 10-томного проєкту «Епістолярні джерела чендеєзнавства» Том I та монографія постійного дослідника ЦДАМЛМ України, професора, доктора філологічних наук, завідувача відділу національної бібліографії в НБУ імені В.Вернадського, відомого чендеєзнавця Сидора Кіраля «Іван Чендей і київські критики: епістолярні діалоги». Ці книги видані за сприяння Національної академії наук України, ЦДАМЛМ України, НБУ імені В.Вернадського та Міжнародного благодійного фонду імені Івана Чендея, є результатом багаторічних наукових досліджень та співпраці науковця з вітчизняними архівами та бібліотеками, зокрема роботи з документами особового фонду українського письменника і кіносценариста Івана Чендея (1922–2005) (фонд №221), матеріалами фондів «Видавництва «Український письменник»» (фонд №212), «Національної Спілки письменників України» (фонд №590), критика Віктора Костюченка (фонд №1380) та ін. архівними фондами, які зберігаються у ЦДАМЛМ України.
Ознайомитися з описом особового фонду Івана Чендея у ЦДАМЛМ України можна за допомогою нового ресурсу «Комплексна система інформатизації ЦДАМЛМ України», а пошук за ключовим словом допоможе віднайти документи митця у інших фондах нашої установиhttps://ksi-csamm.archives.gov.ua
Інформацію підготували завідувач сектору просвітньої та виставкової роботи відділу використання інформації документів та комунікацій, кандидат іст. наук Ігор Резнік та начальник відділу використання інформації документів та комунікацій Наталія Климович.
Копіювання та відтворення на інших ресурсах допускається за умови посилання на ЦДАМЛМ України.