До 120-річчя від дня народження оперної співачки Зої Гайдай

«Сонячне сопрано» – саме так називали виконавицю після перших виступів на радіо ще у студентські роки. У репертуарі Зої Гайдай було понад 50 партій. Співачка мала рівний, сильний, гнучкий голос широкого діапазону з чистою вокальною інтонацією, чіткою дикцією, багатством динамічних та тембрових відтінків. Вона мала аналітичний підхід до виконання, вивчала літературні джерела, етнографічні матеріали, що зробило її продовжувачкою традицій Марії Заньковецької, Миколи Садовського, Панаса Саксаганського.

У репертуарі співачки були не лише арії з опер і камерна вокальна класика українських і європейських композиторів, а й народні пісні та пісні до кінофільмів різними мовами. Проте найбільше виконавський хист співачки проявився у виконанні ліричних партій. Найвідоміші: Оксана («Запорожець за Дунаєм» С.Гулака-Артемовського), Наталка, Марильця, Оксана («Наталка Полтавка», «Тарас Бульба», «Різдвяна ніч» М.Лисенка), Ксенія («Розлом» В.Фемеліді), Гелена («Богдан Хмельницький» К.Данькевича), Ганна («Наймичка» М. Вериківського), Антоніда («Іван Сусанін» М. Глінки), Тамара («Демон» А. Рубінштейна), Етері («Абесалом і Етері» З.Паліашвілі), Маженка («Продана наречена» Б.Сметани) та ін.

Співачка Зоя Гайдай народилася 1 червня 1902 р. у родині фольклориста, хорового диригента, композитора та педагога Михайла Гайдая (1878-1965). Батько майбутньої прими у дитинстві співав на крилосі у Софіївському соборі в Києві під орудою «короля реґентів» Якова Калішевского. Дитинство і юність Зої пов’язані з Житомиром. У родині гостювали знані в краї літератори, живописці, музиканти, зокрема, і Віктор Косенко – педагог музичного училища (нині воно носить його ім’я), піаніст і, в майбутньому, один із колоритних українських композиторів.

Освіту здобувала у Житомирській Маріїнській гімназії, Житомирському музичному училищі. Співала у капелі Волинського губернського відділу народної освіти, створення якої організував її батько.У 1923 р. отримала направлення до Київського музично-драматичного інституту імені Миколи Лисенка. Фах опановувала у професора вокалу Катерини Мілютиної-Лихачової, а згодом – у Олени Муравйової.

Восени 1927 р. випускницю запросили до Київського театру опери та балету. 11 жовтня 1928 р. вона дебютувала в опері «Турандот» Джакомо Пуччіні, виконавши роль рабині Ліу. У 1930-1934 рр. співачка була примою Харківського театру опери та балету. Від 1935 р. і до завершення вокальної кар’єри у 1955 р. була солісткою Київського театру опери та балету.

У роки Другої світової війни трупа Київського оперного театру перебувала в евакуації в Уфі і Іркутську. Артисти організовували виступи для бійців Південного та Південно-Західного фронтів, моряків Тихоокеанського флоту і загалом дали понад 500 концертів.

У 1946 р. з гастролями побувала в Канаді, США. Виступала в Чикаго, Нью-Йорку, Вашингтоні. Гастролювала у складі делегацій у Китаї, Ірані, Іраку, Китаї, Пакистані. Співачка була лауреаткою найвищих премій своєї доби.

З 1955 р. присвятила себе педагогіці, працювала в Київській консерваторії (нині – Національна музична академія імені Петра Чайковського). У 1963 р. отримала звання професора. Серед її учнів – Людмила Божко, Петро Довбня, Тамара Поліщук, Ганна Колесник-Ратушна та ін.

Земний шлях співачки і педагогині завершився 21 квітня 1965 року. У центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України зберігається особовий фонд співачки (ф. 147). Документи фонду були передані сестрою артистки Оленою Михайлівною Гайдай.

Також варто зазначити, що документи про життя та творчість Зої Гайдай відклалися в особових фондах музикознавця і композитора Леоніда Кауфмана (ф. 4), художника театру і графіка Олександра Хвостенка-Хвостова (ф. 59), балетмейстера Сергія Сергєєва (Вартанезова) (ф. 105), режисера Володимира Манзія (ф. 106), співака Кузьми Мінаєва (ф. 112), співачки Лариси Руденко (ф. 120), співачки Оксани Ропської (ф.121), композитора Юлія Мейтуса й актриси Олександри Васильєвої (ф. 182), співачки Ніни Гончаренко (ф. 491), композитора Костянтина Данькевича (ф. 1299) та ін.

Запрошуємо ознайомитися з виставковим проєктом.

До-120-річчя-Зої-Гайдай