До 120-річчя від дня Юрія Яновського (1902–1954)

Новий документальний виставковий проєкт

«Високий. Стрункий. Красивий нев’янучою чоловічою красою. До нього цілком підходить епітет – граціозний. Завжди охайний в одязі, джентльмен. Великий правдолюб. Вираз обличчя – розумно-уважний і трохи іронічний… В ньому було щось аристократичне – не від походження, а від натури…» – такими словами описували Юрія Яновського сучасники. Серед ювілейних дат, що були визначені Постановою Верховної Ради України для відзначення на державному рівні, зазначена 120-та річниця від дня народження Юрія Яновського, особовий фонд якого (ф. 17) зберігається у Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України.

Юрій Яновський відомий як один з перших українських письменників-романтиків та перший мариніст в українській літературі, який вніс значний внесок і у вітчизняне кіномистецтво, як сценарист перших українських кінофільмів. Майстерно створені ним образи входять до скарбниці української літератури і кіно.

Сьогодні у фокусі нашої уваги – постать та канва життя майстра, творчість. Йому, одному з українських письменників-романтиків першої половини ХХ ст., доля відміряла надто коротке життя – лише 52 роки, й ті він прожив, постійно балансуючи на краю прірви – під постійною загрозою бути репресованим політичною системою, яка не визнавала за митцями права на любов до України, власну думку та найменший відхід у творчості від панівного у СРСР художнього методу соцреалізму. Втім, за цей короткий період часу письменник встиг розкрити численні грані свого таланту.У виставковому проекті представлено понад 60 архівних джерел, які відтворюють дух періоду в історії української літератури та роль Юрія Яновського в ньому, а також дозволяють здійснити осмислення, прочитання життєвого і творчого шляху митця. Виставка ґрунтується на матеріалах особового фонду митця (ф. 17), який містить понад 350 архівних справ за 1914–1971 рр. Опис фонду доступний на ресурсі «Комплексна система інформатизації ЦДАМЛМ України»

Також, були використані архівні документи, які відклалися у інших фондах, зокрема, фонді Івана Дніпровського (ф. 144), Тетяни Стах (ф. 612), Арона Глузмана (справжнє прізвище – Стах-Гереминович) (ф. 838), Національної Спілки письменників України (ф. 590), Колекції книжкової графіки (ф. 544). Вашій увазі представлені фото інтер’єру меморіального кабінету Юрія Яновського, який був відкритий одним із перших у Центральному державному архівів музеї літератури і мистецтва України. Запрошуємо ознайомитися з новим документальним виставковим онлайн-проєктом до ювілею митця, а також нагадуємо нашим читачам про можливість завітати на віртуальну 3-D екскурсію до його меморіального кабінету

Нагадуємо, що у роботі з архівними документами користувачі мають право публікувати, оголошувати, цитувати та іншим чином відтворювати зміст архівних документів з посиланням на місце їх зберігання і з дотриманням умов передбачених законодавством (ЦДАМЛМ України, ф.__, оп.__, од. зб.__, арк.__).