Соломія Крушельницька (1872–1952)

23 вересня 2022 року виповнюється 150 років від дня народження видатної української оперної та камерної співачки, педагогині Соломії Амвросіївни Крушельницької (1872–1952). До її ювілею пропонуємо вашій увазі цікаві факти про мисткиню:

1. Співачка народилася 23 вересня 1872 р. у селі Білявинці (нині – Бучацький район Тернопільської області) у родині греко-католицького священика. Батьки приділяли велику увагу навчанню та вихованню дітей. З дитинства майбутня співачка проявляла виняткові музичні здібності та опановувала гру на фортепіано, співала у хорі, брала активну участь у театральних постановках.

2. Соломія Крушельницька – тітка відомого українського актора, режисера, театрально-громадського діяча та педагога Мар’яна Крушельницького.

3. Творча діяльність розпочалася у львівському хоровому товаристві «Боян». У 1893 р. вона закінчила Львівську консерваторію і у цьому ж році дебютувала на сцені Львівського оперного театру. Надалі вдосконалювала виконавську майстерність у театрі «Ла Скала» (Teatro alla Scala або La Scala) у Мілані (1893–1894 рр.), Відні (1895 р.).

4. У 1904 р. на запрошення Джакомо Пуччіні стала виконавицею партії мадам Баттерфляй у його опері «Чіо-Чіо-сан» у театрі «Гранде» (Італія), яка принесла визнання не лише композитору, а й талановитій виконавиці.

5. Мала дружні стосунки з Іваном Франком, Михайлом Павликом, Василем Стефаником, Ольгою Кобилянською, Наталкою Кобринською, Миколою Лисенком, Артуро Тосканіні, Джакомо Пуччіні та іншими митцями. Виступала популяризаторкою найкращих надбань української музики, виконувала українські народні пісні.

6. Співачка володіла сильним голосом з «оксамитовим» тембром широкого діапазону в 3 октави. Мисткині була притаманна чітка дикція, природний артистизм і віртуозна техніка виконання. Завдяки надзвичайній музичній пам’яті могла вивчити оперну партію за лічені дні. Її партнерами по сцені були Матіа Бастініні, Адам Дідур, Енріко Карузо, Олександр Мишуга, Тітта Руффо та ін.

7. Виступала на сценах оперних театрів Аргентини, Єгипту, Італії, Іспанії, Франції, Російської імперії. Виконувала твори на 7 мовах. У її репертуарі було близько 60 оперних партій.

8. 26 років Соломія Крушельницька прожила у шлюбі з італійцем Чезаре Річчоні, який згодом став мером м. В’яреджо (Італія). Весілля відбулося у 1910 р. у Буенос-Айресі під час гастролей співачки Південною Америкою. Будинок подружжя – вілла «Саломея» у м. В’яреджо – стала місцем проведення музичних вечорів, під час яких господиня не лише виконувала українські народні пісні, а й готувала українські страви.

9. Оперну кар’єру завершила у 1920 р. і надалі виступала у камерних концертах. У 1936 р. помер чоловік співачки і вже у 1938 р. вона їде до Львова де і залишається. Працювала викладачкою Львівської державної консерваторії, але зазнавала утисків з боку влади і довгий час не мала громадянства, яке набула лише після продажу на користь СРСР вілли «Саломея» в Італії.

10. У роки Другої світової війни перебувала у важкій матеріальній скруті, заробляла кошти приватними уроками вокалу. У 1946–1952 рр. займалася педагогічною діяльністю на посаді професора Львівської консерваторії. Соломія Крушельницька є автором праці «Принципи виконання сольних вокальних творів М. Лисенка». Мисткиня померла 16 листопада 1952 р. і похована на Личаківському цвинтарі поруч із могилою Івана Франка.

Інформацію підготувала начальник відділу використання інформації документів та комунікацій Наталія Климович.

Копіювання та відтворення на інших ресурсах допускається за умови посилання на ЦДАМЛМ України.

Соломія Крушельницька.
ЦДАМЛМ України, ф. 541, оп. 1, од. зб. 22, арк. 11
Соломія Крушельницька. 1890-ті рр.
ЦДАМЛМ України, ф. 541, оп. 1, од. зб. 22, арк. 10.
Соломія Крушельницька і Джакомо Пуччіні. [До 1924 р.].
ЦДАМЛМ України, ф. 541, оп. 1, од. зб. 36, арк. 1.
«Ой, тиха-тиха вечеронька…». Українська народна пісня, записана А.Кос-Анатольським від С.Крушельницької. м. Львів, серпень 1947 р. Автограф.
ЦДАМЛМ України, ф. 124, оп. 1, од. зб. 194, арк. 3.
Серед музичної громадськості Львова. Зліва направо сидять: О.Лисенко, Л.Ревуцький, С.Крушельницька, Ф.Колесса, С.Людкевич, В.Барвінський; стоять: А.Штогаренко, Ю.Крих, Р.Сімович, Й.Москвичів, М.Михайлов, Т.Шухевич, В.Тіпаков, Д.Залеська-Колесса, М.Колесса.1946 р. ЦДАМЛМ України, ф. 198, оп. 2, од. зб. 54, арк. 1.
Програма концерту С.Крушельницької з її дарчим написом. 26.11.1949 р.
ЦДАМЛМ України, ф. 124, оп. 1, од. зб. 604, арк. 55.
Е. Арносі. «Соломія Крушельницька – зірка співу». 1970-ті.
ЦДАМЛМ України, ф. 803, оп. 1, од.зб. 47, арк. 1.