Андрій Корнійович Сова (1912–1994)

У межах віртуального проєкту «АРХІВажлива СПРАВА» та з нагоди 110-річного ювілею українського актора комедії, гумориста та талановитого читця Андрія Корнійовича Сови (1912–1994) представляємо документи, що зберігаються у Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України.

Андрій Корнійович неповторно перевтілювався у героїв, які зійшли зі сторінок творів О. Вишні, С. Олійника, П. Глазового, Є. Кравченка та ін. У його виконанні незабутньо звучали поетичні та прозові твори Т. Шевченка, О. Довженка, В. Сосюри та ін. та закарбувалися у пам’яті багатьох шанувальників українського виконавського мистецтва.

Народився Андрій Корнійович 30 грудня 1912 р. в Одесі на Молдаванці в робітничій родині. Виховання хлопчик отримав у приватному дитячому садочку, де здобув навички читання, декламування, ліплення та малювання.

У 1917–1920 рр. навчання в садочку перервалося і Андрій разом із родиною змушений був переїхати до родичів у Полтавську область. Там у місцевій школі він закінчив два класи. Повернувшись до рідної Одеси, Андрій навчався в загальноосвітній школі ім. І.Франка, в якій діяло багато гуртків: драматичний, спортивний, хоровий, танцювальний та ін.

У подальшому житті майбутній майстер слова з вдячністю згадуватиме вчителя німецької мови, а з особливим теплом – вчителя української мови Костя Федоровича Арсені. Cаме у шкільні роки підліток уперше вийшов на сцену як герой п’єси «Робін Гуд». Андрій вступив до школи плавскладу, оскільки з дитинства мріяв про морські мандри.

У 1933 р. дістав направлення моториста на теплохід «Цюрупа». В рейсах почав проявлятися його неабиякий акторський хист.У 1935 р. вступив на акторське відділення до Одеського театрального училища, в якому навчався три роки. Перша кіноробота актора – фільм М. Білинського «Стара фортеця».

У ньому також зіграв М. Бернес, який помітив обдарованого молодого актора і заохочував його вдосконалювати свою акторську майстерність. Наступні ролі актор зіграв у фільмах «В далекому плаванні», «У мирні дні», «Блакитні дороги» та ін. У фільмі «Танкер «Дербент»» знімався з відомими акторами В. Меркур’євим, Ю. Копеляном, Л. Сухаревською, Н. Румянцевою. Загалом, починаючи з 1940-х рр. актор знявся в 45 кінострічках.

Андрій тяжів до жартівливих образів і свій гумористичний потенціал він розкрив у ролі орангутанга в «Таємничому острові» Б. Шелонцева. Доленосною для Андрія Корнійовича стала зустріч з А. Бучмою. У 1951 р. актора за результатами конкурсу прийняли до Київської обласної філармонії.

Пізніше при окружному Будинку офіцерів було створено театр і його запросили спробувати себе в новому колективі. Молодий актор одразу став душею трупи. У 1959 р. було створено Державну гастрольно-концертну організацію «Укрконцерт» і Андрія Корнійовича зарахували до її штату. Згодом актор переїздить до Києва і бере шлюб з акторкою Галиною Жировою, у подружжя народився син Олександр та донька Валентина.

Андрій Сова став одним із перших акторів на українській сцені, які виконували гуморески. З сольними концертами Андрій Сова виступав і за кордоном: в Польщі, Німеччині, США, Франції, Канаді. Гуморист писав також спогади, гумористичні оповідання із власного життя. Добрими друзями його були Ю. Гуляєв, Ю. Тимошенко та Ю. Березін.

На 1960–1980 роки припав розквіт популярності Андрія Корнійовича. Свій жанр сам гуморист визначав як «забіг на коротку гумористичну дистанцію». Загалом він взяв участь в більш ніж 8 тисячах концертних виступів.

У 1965 р. отримав звання народного артиста УРСР. Довгих 16 років улюбленець публіки боровся з тяжкою хворобою, яка змусила його пересуватися на милицях. Попри фізичний біль актор займався зі студентами Київського училища естрадно-циркового мистецтва, багато часу приділяв читанню.

Помер Андрій Корнійович 11 грудня 1994 р. Похований на Байковому кладовищі в Києві. В Одесі з 2000 р. проводять Всеукраїнський конкурс виконавців і авторів гумору та сатири, естрадного та фольклорного мистецтва імені Андрія Сови.Копіювання та відтворення на інших ресурсах допускається за умови посилання на ЦДАМЛМ України.

#ЗвіроюуПеремогуУкраїни
#ЦДАМЛМ_України
#архів_музей_літератури_і_мистецтва_України

Інформацію підготувала головний спеціаліст відділу використання інформації документів та комунікацій Марія Бугаєва.

Запрошуємо скористатися ресурсами Архіву-музею у мережі:
• Комплексна система інформатизації ЦДАМЛМ України https://ksi-csamm.archives.gov.ua
• Сайт ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/
• Описи фондів ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/opysy-fondiv/
• YouTube-канал ЦДАМЛМ України https://www.youtube.com/channel/UCKI0LjDaKNui5pQvke-Ut9A
• Telegram-канал АРХІВ-МУЗЕЙ https://t.me/csamukrain
• Instagram https://www.instagram.com/_archive_museum_/

Сова А. К. Фрагмент групового фото. Б/д. ЦДАМЛМ України, ф. 706, оп.2, од. зб. 688, арк.1.
Голованов В. Ф. Сова А. К. Пап., олів. Б/д. ЦДАМЛМ України, ф.1150, оп.1, од. зб. 85, арк.7.
Групове фото (справа наліво): Ретвицький П.І, Козаченко В.П., Сова А.К., Таранець О.М. 1966 р. ЦДАМЛМ України, ф.400, оп.1, од. зб. 84, арк.4.
Листівка Сови А. К. поету Глазовому П. П.
24 вересня 1966 р. ЦДАМЛМ України, ф.1026, оп.1, од. зб. 76, арк.10.
Уривок листа Сові А. К. від шанувальника Яворова В.В. Б/д. ЦДАМЛМ України, ф.1026, оп.1, од. зб. 122, арк.8.
Сова А. К. (праворуч) на творчому вечорі Олійника С. І. (ліворуч) у Київській державній філармонії. Б/д. ЦДАМЛМ України, ф.992, оп.1, од. зб. 90, арк.7.
Сова А. К. (перший праворуч) під час репетиції зі співаками Козаком С.Д. (перший ліворуч) та Гуровим В. Ф. (другий ліворуч). Б/д. ЦДАМЛМ України, ф.1358, оп.1, од. зб. 310, арк.9.
В. Джерельний, І. Шпиталь та І. Щербатенко. Сійся, родися, слово веселе. (Сміхорепортаж). Уривок статті про зустрічі з П. П. Глазовим та Совою А. К. Вирізка з газети «Вечірній Київ», №1, 1 січня 1973 р. ЦДАМЛМ України, ф.1026, оп.1, од. зб. 126, арк.1.