Фонд Олександра Григоровича Мосіна (1871–1929) додано до КСІ!

Розпочинаємо рік з представлення онлайн архівного фонду українського оперного співака Олександра Мосіна у системі «Комплексна система інформатизаціі ЦДАМЛМ України»

До уваги шанувальників українського театрального мистецтва! Оцифровано і завантажено до «Комплексної системи інформатизації ЦДАМЛМ України» особовий фонд № 416 українського оперного співака Олександра Григоровича Мосіна (1871–1929).

Виходець із родини сільського вчителя з Дніпропетровщини (тоді – Катеринославська губернія), він став одним із найвідоміших українських театральних співаків-тенорів початку ХХ ст. та співзасновником української опери.

Після здобуття педагогічної освіти в Херсонській учительській семінарії у 1893–1897 рр. навчався співу в Московській державній консерваторії по класу професора Є. Лавровського.

У 1897 р. став членом Оперового товариства співака Миколи Унковського. З 1905 по 1917 рр. працював у Державному оперному театрі в Києві (з 1926 р. – Київська державна академічна українська опера), а з 1917 до 1921 рр. активно займався створенням хорів у містах і селах України.

У 1922 р. Олександра Мосіна було запрошено на гастролі до Одеської опери, у 1923–1925 р. співак працював у Державній опері м. Тифліса (нині м. Тбілісі) в Грузії.

З 1926 р. і до кінця життя виступав у оперних театрах Харкова та Києва.За три десятиліття виступів на сцені Олександр Мосін створив низку чудових театральних образів.

Найвідоміші з його ролей – Енцо («Джоконда»), Дюфрен («Заза»), Князь («Русалка»), Вакула («Ніч перед Різдвом», «Черевички»), Микола («Різдвяна ніч»), Фауст («Фауст», «Мефістофель»), Отелло («Отелло»), Лоенгрін («Лоенгрін»).

Фонд О. Г. Мосіна включає 27 од. зб. за 1877–1929 рр., у тому числі оригінали індивідуальних і групових світлин артиста, його фотографії кінця ХІХ – початку ХХ ст. у ролях на сцені Київської опери та інших театрів, поздоровчі листівки, програми вистав та концертів тощо.

Варто зазначити, що у ході оцифрування фонду та його підготовки до публікації в «КСІ» працівниками ЦДАМЛМ України було верифіковано та уточнено дати створення частини документів.

Запрошуємо ознайомитися з документами фонду!
https://ksi-csamm.archives.gov.ua/inventories/741/

Нагадуємо, що у роботі з архівними документами користувачі мають право публікувати, оголошувати, цитувати та іншим чином відтворювати зміст архівних документів з посиланням на місце їх зберігання і з дотриманням умов передбачених законодавством (ЦДАМЛМ України, ф.__, оп.__, од. зб.__, арк.__).

#ЗвіроюуПеремогуУкраїни
#ЦДАМЛМ_України
#архів_музей_літератури_і_мистецтва_України

Запрошуємо скористатися ресурсами Архіву-музею у мережі:
• Комплексна система інформатизації ЦДАМЛМ України https://ksi-csamm.archives.gov.ua
• Сайт ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/
• Описи фондів ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/opysy-fondiv/
• YouTube-канал ЦДАМЛМ України https://www.youtube.com/channel/UCKI0LjDaKNui5pQvke-Ut9A
• Telegram-канал АРХІВ-МУЗЕЙ https://t.me/csamukrain
• Instagram https://www.instagram.com

Оперний співак О. Г. Мосін. м. Київ. 1909–1910 рр. ЦДАМЛМ України, ф. 416, оп. 1, од. зб. 19, арк. 9.
О. Г. Мосін у ролі Лоенгріна в опері «Лоенгрін» Р.Вагнера. Київська опера. Сезон 1905-1906 рр. ЦДАМЛМ України, ф. 416, оп. 1, од. зб. 3, арк. 3.