136 років від дня народження Леся Степановича Курбаса (1887–1937)!

Актор, режисер, драматург і перекладач відомий, перш за все, як засновник Молодого театру (1917–1919 рр.), Київського драматичного театру (1920 р.) та театру «Березіль» (1922 р.).

Лесь Курбас спрямував український національно-етнографічний театр і стиль акторської гри в європейське русло, намагався поєднати традиції звичного українського театру з найновішими драматичними формами.

1925 р. він отримав у Парижі золоту медаль театральної виставки за макети театру «Березіль» (під власною режисурою). Проте, діяльність Леся Курбаса не обмежувалася режисурою.

Він викладав у музично-драматичних інститутах Києва і Харкова, виступав на диспутах, його статті друкувались на сторінках періодичної преси.

У 1927 р. побачили світ його книги «Шляхи українського театру» і «Березіль». Митець був знаний і як перекладач п’єс з німецької, польської, французької. Разом з учнями організовував перший театральний музей України та видання театральних журналів.

У різні роки і в різних театрах митець зіграв величезну кількість ролей, найбільш відомі з них: Гірей, Михайло («Маруся Богуславка» і «Не так сталося, як гадалося» М. Старицького); Іван, Гнат («Суєта» та «Безталанна» І. Карпенка-Карого); Гурман («Украдене щастя» І. Франка) та ін.

У 1933 р. Лесь Курбас був заарештований ОДПУ, у 1934–1936 рр. перебував у Медвежегорському та Соловецькому виправно-трудових таборах, а 3 листопада 1937 р. розстріляний в урочищі Сандармох.

В особових фондах ЦДАМЛМ України зберігаються документи Леся Курбаса, зокрема, статті та спогади про нього, рецензії на вистави відклалися у фондах О.І.Полторацького (ф. 592), В.С.Василька (ф. 653), Р.П.Бернацької (ф. 1137), Є.П.Пономаренка (ф. 1146) та ін.

Світлини митця зберігаються у фондах Н.М.Ужвій (ф. 1147) та О.Ф.Швачко (ф. 1176) та ін.ФотоЛесь Курбас. ЦДАМЛМ України, ф. 653, оп. 2, од. зб. 1276, арк.1.

Запрошуємо ознайомитися з описами цих фондів у «Комплексній системі інформатизації ЦДАМЛМ України» https://csamm.archives.gov.ua/opysy-fondiv/

Запрошуємо скористатися ресурсами Архіву-музею у мережі:
• Комплексна система інформатизації ЦДАМЛМ України https://ksi-csamm.archives.gov.ua
• Сайт ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/
• Описи фондів ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/opysy-fondiv/
• YouTube-канал ЦДАМЛМ України https://www.youtube.com/channel/UCKI0LjDaKNui5pQvke-Ut9A
• Telegram-канал АРХІВ-МУЗЕЙ https://t.me/csamukrain
• Instagram https://www.instagram.com

Копіювання та відтворення на інших ресурсах допускається за умови посилання на ЦДАМЛМ України.