День народження духовного батька українського народу Тараса Шевченка

«Борітеся – поборете!
Вам Бог помагає!
За вас правда, за вас слава.
І воля святая!»

У дні протистояння жорстокій неспровокованій агресії, дні випробування нашої сили духу, пророчі слова духовного батька українського народу знову надихають кожного з нас, а його образ і творчий спадок об’єднують і дають сили!

До дня народження Кобзаря представляємо цінні архівні документи з фондів ЦДАМЛМ України – портрет Тараса Шевченка, унікальний автограф вірша «Сон» («На панщині пшеницю жала») (1859 р.) та світлини з фільму «Сон» (режисер Володимир Денисенко, Київська кіностудія художніх фільмів ім. О.П.Довженка, 1964 р.).

Вірш «Сон» («На панщині пшеницю жала») був написаний після повернення Тараса Шевченка із заслання і вперше вийшов друком у 1859 р.

Відомо про п’ять автографів цього твору, один з яких зберігається у ЦДАМЛМ України. Документ внесено до Державного реєстру національного культурного надбання.

У 1964 р. на екрани вийшов біографічний художній фільм «Сон» режисера Володимира Денисенка, головну роль у якому зіграв незабутній Іван Миколайчук.

Фільм входить до 100 найкращих фільмів в історії українського кіно і став знаковим у творчій біографії режисера Володимира Денисенка та молодого актора, студента Київського державного інституту театрального мистецтва ім. І. Карпенка-Карого Івана Миколайчука.

З вірою у Перемогу!
Слава Україні!

Т. Г. Шевченко. Фоторепродукція з літографії 1859 р. Б\д. ЦДАМЛМ України, ф. 1116, оп. 2, од. зб. 108, арк. 1.
Т. Г. Шевченко. «Сон» («На панщині пшеницю жала»). Автограф. 1859 р. ЦДАМЛМ України, ф. 506, оп. 1, од. зб. 11, арк. 1.
І.Миколайчук у ролі Тараса Шевченка у фільмі «Сон» (реж. В. Денисенко). 1964 р. ЦДАМЛМ України, ф. 1095, оп. 1, од. зб. 246, арк. 2.
І.Миколайчук (праворуч) у ролі Тараса Шевченка у фільмі «Сон» (реж. В. Денисенко). 1964 р. ЦДАМЛМ України, ф. 1095, оп. 1, од. зб. 246, арк. 4.