Масове обурення світової спільноти викликало знищення військами агресора приміщення Національного літературно-меморіального музею Григорія Сковороди в селі Сковородинівка, яке було здійснено 7 травня 2022 р.

Проте, знищення будівлі музею і його експозиції у рік 300-річчя українського мислителя світового рівня внаслідок ворожого обстрілу загарбників не знищило сам музей.

Дивом вціліла скульптура «Сковорода – мислитель» авторства Ігоря Ястребова стала не лише центральним експонатом виставково-мистецького проєкту «Світ Сковороди» в Українському домі (грудень 2022 р.), а й одним із символів незламності українців.

Саме під час цього заходу відбулася зустріч директора ЦДАМЛМ України Олени Чижової з директором Національного літературно-меморіального музею Г.С.Сковороди Наталією Мицай.

Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України долучився до процесу поновлення та поповнення музейних фондів, відновлення експозиції музею українського Генія.

У межах договору про співпрацю між установами, Архівом-музеєм було надано сканкопії документів з фондів ЦДАМЛМ України, які стосуються життєвого та творчого шляху Григорія Сковороди.

Раді долучитися до реалізації цього важливого проєкту та щиро бажаємо колегам сил, витримки і наснаги для відбудови приміщення музею та відновлення його експозиції.

Допис колег https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0k2T9Cv4sQvpN41JKhn4WJDVjcxUt6G874v29daiPFoNmjRY9wjbqYAndHNgCkX9Vl&id=100064117143965

Зліва направо: директор Національного літературно-меморіального музею Г.С.Сковороди Наталія Мицай та директор Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України Олена Чижова під час відкриття виставково-мистецького проєкту «Світ Сковороди». Національний центр «Український дім». Київ, 3 грудня 2022 р.
ЦДАМЛМ України, 2023 р.
Дуб Г.С. Сковороди. с. Сковородинівка Золочівського району Харківської області, 1966 р. ЦДАМЛМ України, ф. 150, оп. 1, од. зб. 11.