Свій перший музичний твір – «Польку» – він написав у 9 років!

22 березня виповнюється 181 рік від дня народження видатного українського композитора, педагога, громадсько-освітнього діяча Миколи Лисенка (1842–1912).

Митець є автором низки знакових музичних творів: опер «Різдвяна ніч», «Утоплена», дитячої опери «Коза-Дереза», героїко-історичної народної музичної драми «Тарас Бульба», «Наталка Полтавка, гімну «Молитва за України»(«Боже великий єдиний…») – духовного гімну України, музичних творів до «Кобзаря» Тараса Шевченка.

Микола Лисенко народився 10 (22 березня) 1842 р. у с. Гриньки на Полтавщині. У 5-ти річному віці почав проявляти хист до музики. Навчався у київських пансіонах Вейля і Гедуена (1852–1855), 2-й Харківській гімназії (1855–1859), на природничому факультеті Харківського університету, фізико-математичному факультеті Київського університету (1860–1864) та у Лейпцизькій консерваторії по класу піаніно (1867–1869).

Був членом «Київської громади», організовували недільні школи та бібліотеки, займався етнографічними дослідженнями і збирав український фольклор, брав участь у роботі гуртків любителів музики, підготовці «Словника української мови», перепису населення 1897 р. тощо.

З 1878 р. обіймав посаду педагога з фортепіано у Київському інституті шляхетних дівчат, де одружився з ученицею Ольгою Липською (1860–1900), у шлюбі з якою мав 7 дітей. У складі археологічної експедиції В.Беренштама митець побував на розкопах на Хортиці.

У 1904 р. відкрив першу в Україні українську Музично-драматичну школу. У 1905 р. разом із Олександром Кошицем створив музично-хорове товариство «Київський Боян», а у 1908 р. став засновником та головою ради правління «Українського Клубу» (з 1912 р. – Клубу «Родина»), яке об’єднало провідних митців та науковців.

Помер Микола Лисенко раптово від серцевого нападу 6 листопада 1912 р. і похований на Байковому кладовищі.В особових фондах ЦДАМЛМ України зберігаються окремі документи композитора.

Зокрема, індивідуальні та групові світлини відклалися у фонді Л.Ф. Кауфмана (ф. 4). Матеріали до біографії М.В. Лисенка зберігаються у фонді Д.М. Косарика (ф. 513).

Матеріали творчої діяльності відображені у фондах музичних діячів, зокрема, А.Й. Кос-Анатольського (ф. 124), К.Г.Стеценка (ф. 175), Л.М. Ревуцького (ф. 198), М.І.Вериківського (ф. 1250) та інших.

Запрошуємо ознайомитися з описами фондів на сайті ЦДАМЛМ України» за посиланням https://csamm.archives.gov.ua/opysy-fondiv/Фото
Поштова листівка з однією з останніх фотографій М. В. Лисенка (Київ, видавництво «Час»). 1912 р. ЦДАМЛМ України, ф. 513, оп.1, од. зб. 2796, арк. 9.

#ЦДАМЛМ_України
#архів_музей_літератури_і_мистецтва_України

Запрошуємо скористатися ресурсами Архіву-музею у мережі:
• Комплексна система інформатизації ЦДАМЛМ України https://ksi-csamm.archives.gov.ua
• Сайт ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/
• Описи фондів ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/opysy-fondiv/
• YouTube-канал ЦДАМЛМ України https://www.youtube.com/channel/UCKI0LjDaKNui5pQvke-Ut9A
• Telegram-канал АРХІВ-МУЗЕЙ https://t.me/csamukrain
• Instagram https://www.instagram.com

Копіювання та відтворення на інших ресурсах допускається за умови посилання на ЦДАМЛМ України.