24 березня виповнюється 135 років володарю неповторного «героїчного тенора» Юрію Степановичу Кипоренко-Доманському (1888–1955).

Український оперний співак та педагог був наділений потужним голосом благородного тембру широкого діапазону, його виконання вирізнялося пристрасністю та експресивністю.

Юрій Степанович створив багато яскравих образів в українській оперній класиці: Андрій («Запорожець за Дунаєм» С.Гулака-Артемовського), Петро та Андрій («Наталка Полтавка», «Тарас Бульба» М. Лисенка), Андрій («Катерина» М.Аркаса), Максим («Золотий обруч» Б.Лятошинського), Зіновій («Яблуневий полон» О.Чишка, перше виконання).

Його голосом звучали партії загальносвітових шедеврів: Радамеса, Отелло («Аїда», «Отелло» Дж. Верді), Каніо («Паяци» Р. Леонкавалло), Хозе («Кармен» Ж.Бізе) та ін. У 1906 році Юрій пристає до мандрівної трупи О.Суходольського співцем хору.

Після повернення в Україну починається надзвичайно насичена робота в Харкові, Одесі, Києві (1922–1941). Під час війни був в евакуації в Грузії.

Весною 1944 року з іншими артистами повернувся в Київ. Завершив активну роботу в Київський опері весною 1949 року. Працював у Київській консерваторії, періодично мав виступи на збірних та сольних концертах, епізодичні вистави на сценах Києва, Харкова, Львова, Одеси та інших міст.

Упродовж 43-х років творчий репертуар митця складали 116 партій, окремі з яких включені в антологію «Золоті голоси України» (1970 р.). Співак стажувався у Мілані, отримував пропозиції співати на найкращих сценах світу, проте відповідав відмовами.

У ЦДАМЛМ України зберігається особовий фонд Ю. С. Кипоренка-Доманського №104, який включає 19 од. зб. за 1912–1955 рр.

До Архіву-музею документи були передані дружиною прийомного сина Юрія Степановича 16 травня 1968 р.

Запрошуємо ознайомитися з описом фонду на сайті ЦДАМЛМ України» за посиланням https://csamm.archives.gov.ua/opysy-fondiv/

#ЦДАМЛМ_України
#архів_музей_літератури_і_мистецтва_України

Фото
Ю.С. Кипоренко-Доманського. [1950 р.]. ЦДАМЛМ України, ф.104, оп.1, од. зб. 1, арк. 1.

Запрошуємо скористатися ресурсами Архіву-музею у мережі:
• Комплексна система інформатизації ЦДАМЛМ України https://ksi-csamm.archives.gov.ua
• Сайт ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/
• Описи фондів ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/opysy-fondiv/
• YouTube-канал ЦДАМЛМ України https://www.youtube.com/channel/UCKI0LjDaKNui5pQvke-Ut9A
• Telegram-канал АРХІВ-МУЗЕЙ https://t.me/csamukrain
• Instagram https://www.instagram.com