18 квітня світ відзначає Міжнародний день пам’яток і визначних місць

18 квітня світ відзначає Міжнародний день пам’яток і визначних місць, а Україна – День пам’яток історії та культури. Сьогодні ворог руйнує численні пам’ятки архітектури і вже зафіксовано більше 200 епізодів воєнних злочинів рф проти культурної спадщини в Україні.

Тож у цей складний час нам як ніколи необхідно згуртуватися та об’єднати зусилля на ниві захисту нашого історичного надбання! У цей день Архів-музей пропонує читачам подумки переміститися в самісінький центр столиці, на вулицю Б. Хмельницького, 68. Тут знаходиться будинок, який набагато десятиліть став осередком для провідних українських письменників – РОЛІТ («Робітник літератури»).

Велична споруда об’єднала різних і за характерами і за творчими стилями видатних представників української творчої інтелігенції ХХ століття. Заснувати власний житловий кооператив київські письменники вирішили за прикладом харківських колег, які 1928 р. спорудили будинок «Слово».

Архітектурний проєкт у стилі конструктивізму створив видатний зодчий і художник В.Г.Кричевський разом зі своїм помічником і учнем П.Ф.Костирком. Він передбачався як елітне житло. Перший корпус РОЛІТу, який простягається уздовж вулиці М.Коцюбинського, почав заселятися в грудні 1934 р. Він налічує п’ять під’їздів із шістдесятьма квартирами. Більшість із них – дво- й трикімнатні. У п’ятому під’їзді розташовано шість чотирикімнатних помешкань, призначених для керівництва Спілки письменників.

Навесні 1939 р. будівля прийняла своїх іменитих мешканців. У різні часи тут жили та творили О. Вишня, А.Малишко, Л.Вишеславський, Ю. Яновський, П.Тичина, М.Рильський, О.Гончар та безліч інших діячів української культури.

Унікальною окрасою будинку є 29 пам’ятних дошок на фасаді РОЛІТу. Першу дошку відкрито 1958 р. 23 травня 2019 р. директор Олена Чижова та співробітники Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України відвідали відкриття ІХ Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал», у рамках якого був презентований спільний виставковий проєкт «РОЛІТ. Сусіди».

Унікальні предмети з музейного зібрання Архіву-музею, які належали мешканцям РОЛІТу, дозволили відобразити правдиві епізоди їх побуту та відтворити умови життя та творчого процесу тих років.

У рамках спільного проєкту вперше експонувалися оригінали креслень та ескізи будівлі «РОЛІТ» авторства В.Г.Кричевського та П.Ф.Костирка.

Архів-музей пропонує до уваги читачів фотоілюстрацію проєкту будинку «РОЛІТ», що зберігається у особовому фонді архітектора П. Ф. Костирка, а також індивідуальне фото В.Г.Кричевського.

#ЦДАМЛМ_України
#архів_музей_літератури_і_мистецтва_України

Запрошуємо скористатися ресурсами Архіву-музею у мережі:
• Комплексна система інформатизації ЦДАМЛМ України https://ksi-csamm.archives.gov.ua
• Сайт ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/
• Описи фондів ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/opysy-fondiv/
• YouTube-канал ЦДАМЛМ України https://www.youtube.com/channel/UCKI0LjDaKNui5pQvke-Ut9A
• Telegram-канал АРХІВ-МУЗЕЙ https://t.me/csamukrain
• Instagram https://www.instagram.com

Копіювання та відтворення на інших ресурсах допускається за умови посилання на ЦДАМЛМ України.

В. Г. Кричевський, П. Костирко. Проект будинку «РОЛІТ», кооператив літераторів у Києві. Фотоілюстрація. Б/д. ЦДАМЛМ України, ф. 1036, оп. 1, од. зб. 28, арк. 169.
В. Г. Кричевський. Індивідуальне фото. Матеріали про Кричевського В. Г. у фонді архітектора Костирка Петра Федоровича. ЦДАМЛМ України, ф. 1036, оп. 1, од. зб. 28, арк. 187.