152 роки від дня народження Василя Стефаника

14 травня 2023 р. виповнюється 152 роки від дня народження видатного українського письменника, майстра психологічної новели, громадського діяча і просвітителя Василя Стефаника (1871-1936)!

Василь Семенович – один з найяскравіших представників українського руху в Галичині. Його твори належать до найкращих зразків європейського експресіонізму і перекладені двадцятьма мовами світу. У 1893-1899 рр. Василь Стефаник пише ряд статей: «Віче хлопів мазурських у Кракові», «Мазурське віче у Ржешові», «Мужики і вистава», «Польські соціалісти як реставратори Польщі odmorzadomorza», «Для дітей», «Поети і інтелігенція» та ін.1896-1897 роки – час особливо напружених творчих шукань Василя Семеновича і спроби відійти від застарілої, як йому здавалося, оповідальної манери своїх попередників.

У цей період він пише ряд поезій у прозі і пробує видати їх окремою книжкою під заголовком «З осені». Та підготовлена книжка не зацікавила видавців і письменник знищив рукопис. Кілька поезій у прозі, що збереглися в архівах друзів митця, були опубліковані вже після його смерті.Перша збірка новел «Синя книжечка», яка вийшла у світ 1899 р. у Чернівцях, принесла письменнику загальне визнання і отримала захоплені відгуки найбільших літературних авторитетів, серед яких були І. Франко, Леся Українка, М. Коцюбинський, О. Кобилянська. Вихід у 1900 р. другої збірки Василя Стефаника «Камінний хрест» став помітною подією у літературному житті краю.

У 1901 р. вийшла в світ третя збірка новел «Дорога», яка стала новим етапом у розвитку провідних ідейно-художніх принципів письменника. Окрасою збірки була новела «Кленові листки». У 1916 р. Василь Стефаник пише новелу «Марія», яку присвячує пам’яті І. Франка. В останні роки життя митця тяжко хворів, однак продовжував свою літературну діяльність, написав автобіографічні новели та спогади. До них належать такі твори, як «Нитка», «Браття», «Серце», «Каменярі» та ін.

Помер письменник 7 грудня 1936 р., похований у рідному селі Русів Івано-Франківської області. У ЦДАМЛМ України зберігаються окремі документи Василя Стефаника, що відклались в особових фондах: В.М. Хроновича (ф. 344), П.Г. Тичини (ф. 464), Лесина В.С. (ф. 765), Косарика Д.М. (ф. 513), Лазаренка Д.Ю. (ф. 952) та Віри Вовк (ф. 1212).

Запрошуємо ознайомитися з описами фондів у «Комплексній системі інформатизації ЦДАМЛМ України» за посиланням https://csamm.archives.gov.ua/opysy-fondiv/

Копіювання та відтворення на інших ресурсах допускається за умови посилання на ЦДАМЛМ України.

Фото
В.С.Стефаник. ЦДАМЛМ України, ф. 344, оп.2, од. зб. 75, арк.1. Снятин.1930-ті рр.

#ЗвіроюуПеремогуУкраїни
#ЦДАМЛМ_України
#архів_музей_літератури_і_мистецтва_України

Запрошуємо скористатися ресурсами Архіву-музею у мережі:
• Комплексна система інформатизації ЦДАМЛМ України https://ksi-csamm.archives.gov.ua
• Сайт ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/
• Описи фондів ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/opysy-fondiv/
• YouTube-канал ЦДАМЛМ України https://www.youtube.com/channel/UCKI0LjDaKNui5pQvke-Ut9A
• Telegram-канал АРХІВ-МУЗЕЙ https://t.me/csamukrain
• Instagram https://www.instagram.com/_archive_museum_/