Микола Адріянович Прахов (1873–1957)

До 150-річного ювілею українського художника і мистецтвознавця Миколи Адріяновича Прахова (1873–1957) представляємо інформаційне повідомлення та світлину, що зберігається у Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України.

Микола Прахов народився у Римі 18 травня 1873 р. Батько митця – відомий український мистецтвознавець, археолог та художній критик, професор Київського університету Св. Володимира Адріан Прахов, мати – Емілія Марія Клементина Лестель, французька громадянка, талановита піаністка, яка у Римі працювала разом із композитором та піаністом Ференцем Лістом.

Маленьким хлопчиком Микола потрапив до Петербургу, де прожив до 1881 р., поки не захворів на туберкульоз. У важкому стані мати привезла сина на лікування у Ніццу. З 1883 р. Микола жив у Києві. Завдяки якісній домашній освіті вступив до третього класу гімназії.

У 1892 р. він вступив на фізико-математичне відділення Московського університету, але через рік негаразди зі здоров’ям змусили юнака полишити навчання. Восени 1896 р. Микола здійснив поїздку до Італії, де ознайомлювався з пам’ятками старовини і одночасно працював у галузі декоративно-прикладного мистецтва, станкового живопису, навчався працювати з бронзою.

У 1898 р. за конкурсом вступив до Київського політехнічного інституту на механічний відділ, але за рік хвороба знову змусила Миколу відмовитися від навчання. Натомість він почав створювати орнаменти та писати етюди з натури. На приватне замовлення створив проєкт фасаду будинку «Гоща» С. Ісакова, садиби Н. Оржевської в «Новій Чорториї», маєтку княгині Н. Яшвіль; виконав проекти двох пам’ятників на Аскольдовій могилі (М.Гудим-Левковича та В. Тарновського).

Восени 1902 р. Микола одружується з Анною Крюгер, донькою відомого київського нотаріуса Августа Крюгера. Микола продовжував навчатися художньому литву з бронзи на острові Капрі, а також створював ескізи для килимів. Там він познайомився і подружився з письменником Михайлом Коцюбинським, про якого згодом написав спогади. Наступні три зими він провів у Неаполі у художньо-промисловій школі при музеї Філандж’єрі і написав цикл пейзажів.

Восени 1912 р. родина Прахових разом із п’ятьма дітьми повернулася до Києва. У 1914 році мешкав у Берліні. У 1917 р. повернувся до Києва і спільно з М. Мурашком, П.Козиком та іншими художниками створив першу професійну спілку «Київський художник» та був обраний її головою.

Наприкінці 1920-х рр. Микола Прахов написав спогади «Сторінки минулого», час від часу читав лекції для студентів Київського художнього інституту. В останні роки життя працював із родинним архівом та писав спогади.

Микола Андріанович Прахов помер 25 листопада 1957 р. Похований у Києві на Лук’янівському цвинтарі поруч із матір’ю. Документи, що стосуються творчості М.А. Прахова, зберігаються у особових фондах ЦДАМЛМ України: літературознавця Матвійчука М.Ф. (Ф. 23); художників Піаніди Б.М. (Ф.56), Красицького Ф.С. (Ф. 96), Мельничука Р.Ф. (Ф. 186); родини Язєвих (родичів художника Мурашка М.І.) (Ф. 227) та письменника Волошина І.І. (Ф. 498). Це, зокрема, документи, що стосуються творчості художника, статті, фото, листування, виписки та рецензії.Фото Прахова М.А. 24 червня 1957 р. ЦДАМЛМ України, ф.227, оп.1, од. зб. 17, арк. 1, 1зв.

Копіювання та відтворення на інших ресурсах допускається за умови посилання на ЦДАМЛМ України.

#ЗвіроюуПеремогуУкраїни
#ЦДАМЛМ_України
#архів_музей_літератури_і_мистецтва_України

Запрошуємо скористатися ресурсами Архіву-музею у мережі:
• Комплексна система інформатизації ЦДАМЛМ України https://ksi-csamm.archives.gov.ua
• Сайт ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/
• Описи фондів ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/opysy-fondiv/
• YouTube-канал ЦДАМЛМ України https://www.youtube.com/channel/UCKI0LjDaKNui5pQvke-Ut9A
• Telegram-канал АРХІВ-МУЗЕЙ https://t.me/csamukrain
• Instagram https://www.instagram.com/_archive_museum_/