Федір Григорович Кричевський (1879-1947)

«Мені випало щастя прожити найкращі роки життя з видатним художником нашого часу…»

Сьогодні відзначаємо 144 роки від дня народження видатного українського художника і педагога з Сумщини, співзасновника і першого ректора Української академії мистецтв (1917) Федора Григоровича Кричевського (1879-1947), який творив у жанрі українського модернізму з елементами релігійного живопису.

«Мені випало щастя прожити найкращі роки життя з видатним художником нашого часу, який спочатку був моїм педагогом, а згодом (з 1916 р.) став і чоловіком. Живописець і графік, декоратор театру і скульптор, оформлювач і монументаліст, він глибоко відчував колір, рисунок і композицію. В житті рідко зустрічаються художники, що поєднали в собі одночасно талант живописця і рисувальника…» – згадувала про нього дружина Наталія Павлівна, яка у 1972 р. передала його документи на зберігання до Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України.

Головною ідеєю, яка об’єднує всі твори митця є любов. Найвідоміші серед них – «Три покоління» (1913), триптих «Життя» (1927) («Кохання», «Родина», «Повернення»), «Автопортрет у білому кожусі» (1932). Його роботи мали величезний успіх на міжнародних виставка у Венеції, Варшаві, Копенгагені, Нью-Йорку, Чикаго. Як багаторічний викладач Київського художнього інституту (1924-1941 рр.)

Федір Кричевський виховав десятки талановитих художників. Його учнями є Сергій Григор’єв, Віктор Костецький, Григорій Меліхов, Тетяна Яблонська, Сергій Отрощенко та ін.

Фото
Ф. Г. Кричевський. [1920-ті рр.]. ЦДАМЛМ України, ф. 1265, оп. 1, од. зб. 1, арк. 1.

Копіювання та відтворення на інших ресурсах допускається за умови посилання на ЦДАМЛМ України.