22 травня 2023 р. виповнилось 183 роки від дня народження Марка Лукича Кропивницького (1840-1910) – одного із фундаторів українського професійного театру, письменника, драматурга, театрального режисера і актора.
Марко Кропивницький народився на Кіровоградщині у родині управителя маєтків, але через низку обставин зростав і навчався у бідності. У 1863 р. вступив на юридичний факультет Київського університету, після закінчення якого працював службовцем. Вперше познайомився з театром у 1854 р. під час візиту до його міста Бобринець драматичної трупи Людвіга Млотковського.
Остаточно пов’язати своє життя з театром вирішив у 1863 р., коли відвідав мелодрами знаменитої актриси Олени Фабіанської. Того ж року він написав українською першу п’єсу – драму «Микита Старостенко, або Незчуєшся, як лихо спобіжить» (у 1873 р. переробив її і назвав «Дай серцю волю, заведе в неволю») та став керівником аматорського театрального гуртка.
Після відновлення у 1881 р. дозволу на постановку п’єс українською мовою, Марко Кропивницький разом зі своєю трупою поставили «Наталку Полтавку», а на початку 1882 р. прибули на гастролі до Києва, де відбулась тріумфальна постановка «Назара Стодолі» (головну роль Назара виконував Кропивницький) – саме 10 січня 1882 р. вважаться датою першого виступу українського професійного театру.
1880-1890-ті роки – період розквіту творчості митця, коли він створив 4 професійні драматичні трупи, виховав ціле нове покоління театральних акторів, заслужив прізвисько «батька українського театру» і поставив 27 українських п’єс, серед яких «Наталка Полтавка», «Доки сонце зійде, роса, очі виїсть» (1882), «Глитай, або ж Павук» (1882), «Олеся» (1981) та ін.
14 липня 2016 р. на його честь місто Кіровоград було перейменоване в Кропивницький.
Запрошуємо ознайомитися з оцифрованими документами особового фонду М. Л. Кропивницького № 41 у «Комплексній системі інформатизації ЦДАМЛМ України» за посиланням https://ksi-csamm.archives.gov.ua/fonds/67/.
Копіювання та відтворення на інших ресурсах допускається за умови посилання на ЦДАМЛМ України.
#ЗвіроюуПеремогуУкраїни
#ЦДАМЛМ_України
#архів_музей_літератури_і_мистецтва_України
Запрошуємо скористатися ресурсами Архіву-музею у мережі:
• Комплексна система інформатизації ЦДАМЛМ України https://ksi-csamm.archives.gov.ua
• Сайт ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/
• Описи фондів ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/opysy-fondiv/
• YouTube-канал ЦДАМЛМ України https://www.youtube.com/channel/UCKI0LjDaKNui5pQvke-Ut9A
• Telegram-канал АРХІВ-МУЗЕЙ https://t.me/csamukrain
• Instagram https://www.instagram.com/_archive_museum_/