Марко Лукич Кропивницький (1840-1910)

22 травня 2023 р. виповнилось 183 роки від дня народження Марка Лукича Кропивницького (1840-1910) – одного із фундаторів українського професійного театру, письменника, драматурга, театрального режисера і актора.

Марко Кропивницький народився на Кіровоградщині у родині управителя маєтків, але через низку обставин зростав і навчався у бідності. У 1863 р. вступив на юридичний факультет Київського університету, після закінчення якого працював службовцем. Вперше познайомився з театром у 1854 р. під час візиту до його міста Бобринець драматичної трупи Людвіга Млотковського.

Остаточно пов’язати своє життя з театром вирішив у 1863 р., коли відвідав мелодрами знаменитої актриси Олени Фабіанської. Того ж року він написав українською першу п’єсу – драму «Микита Старостенко, або Незчуєшся, як лихо спобіжить» (у 1873 р. переробив її і назвав «Дай серцю волю, заведе в неволю») та став керівником аматорського театрального гуртка.

Після відновлення у 1881 р. дозволу на постановку п’єс українською мовою, Марко Кропивницький разом зі своєю трупою поставили «Наталку Полтавку», а на початку 1882 р. прибули на гастролі до Києва, де відбулась тріумфальна постановка «Назара Стодолі» (головну роль Назара виконував Кропивницький) – саме 10 січня 1882 р. вважаться датою першого виступу українського професійного театру.

1880-1890-ті роки – період розквіту творчості митця, коли він створив 4 професійні драматичні трупи, виховав ціле нове покоління театральних акторів, заслужив прізвисько «батька українського театру» і поставив 27 українських п’єс, серед яких «Наталка Полтавка», «Доки сонце зійде, роса, очі виїсть» (1882), «Глитай, або ж Павук» (1882), «Олеся» (1981) та ін.

14 липня 2016 р. на його честь місто Кіровоград було перейменоване в Кропивницький.

Запрошуємо ознайомитися з оцифрованими документами особового фонду М. Л. Кропивницького № 41 у «Комплексній системі інформатизації ЦДАМЛМ України» за посиланням https://ksi-csamm.archives.gov.ua/fonds/67/.

Копіювання та відтворення на інших ресурсах допускається за умови посилання на ЦДАМЛМ України.

#ЗвіроюуПеремогуУкраїни
#ЦДАМЛМ_України
#архів_музей_літератури_і_мистецтва_України

Запрошуємо скористатися ресурсами Архіву-музею у мережі:
• Комплексна система інформатизації ЦДАМЛМ України https://ksi-csamm.archives.gov.ua
• Сайт ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/
• Описи фондів ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/opysy-fondiv/
• YouTube-канал ЦДАМЛМ України https://www.youtube.com/channel/UCKI0LjDaKNui5pQvke-Ut9A
• Telegram-канал АРХІВ-МУЗЕЙ https://t.me/csamukrain
• Instagram https://www.instagram.com/_archive_museum_/

Фото М. Л. Кропивницького. 1885 р. ЦДАМЛМ України, ф. 41, оп. 1, од. зб. 7, арк. 1.
Фото М. Л. Кропивницького. 1894 р. ЦДАМЛМ України, ф. 41, оп. 1, од. зб. 7, арк. 2.