164 роки від дня народження Панаса Карповича Саксаганського (Тобілевича) (1859–1940).

27 травня 2023 р. виповнилось 164 роки від дня народження корифея українського театру, актора, режисера, драматурга і педагога Панаса Карповича Саксаганського (Тобілевича) (1859–1940).

Панас Саксаганський народився у 1859 р. на Херсонщині у знаменитій театральній родині Тобілевичів: його братами є Іван Карпенко-Карий та Микола Садовський. Навчався і робив перші кроки на театральній сцені на Кіровоградщині: закінчив Єлисаветградське земське реальне училище (навчався в одному класі з Євгеном Чикаленком та Олександром Тарковським), виступав в аматорських колективах, у 1883 р. дебютував на сцені Миколаївського театру, де виконав роль Возного у постановці «Наталки Полтавки» Марка Кропивницького. У 1918 р. очолював Державний народний театр, з 1926 по 1935 рр. гастролював у багатьох театрах. У 1925 р. удостоївся звання народного артиста УСРР, а в 1936 р. – народного артиста СРСР.

Найбільше відомий своїми комічними ролями із сатиричним забарвленням: Возного у «Наталці Полтавці», Бонавентури («Сто тисяч»), Протасія Пеньожки («Мартин Боруля»), Тарабанова («Суєта»), Харка Ледачого («Паливода XVIII ст.), Голохвостого («За двома зайцями»), Карася («Запорожець за Дунаєм»). У якості режисера ставив п’єси світової класики – «Розбійників» Й. Шіллера, «Уріель Акоста» К. Гуцкова, «Отелло» В. Шекспіра та ін. Його учнями були Борис Романицький, Варвара Любарт, Андрій Ратмиров, Тетяна Садовська.

У ЦДАМЛМ України зберігаються окремі документи Панаса Саксаганського (фотографії в житті і в ролях, статті, листи) у багатьох особових фондах – Б. В. Романицького (№89), М. А. Плевако (№271), І. С. Паторжинського (№1106), І. О. Волошина (№1167), П. П. Перепелиці (№1241) та ін.

Запрошуємо ознайомитись з описами фондів на вебсайті ЦДАМЛМ України.

Копіювання та відтворення на інших ресурсах допускається за умови посилання на ЦДАМЛМ України.

#ЗвіроюуПеремогуУкраїни
#ЦДАМЛМ_України
#архів_музей_літератури_і_мистецтва_України

Запрошуємо скористатися ресурсами Архіву-музею у мережі:
• Комплексна система інформатизації ЦДАМЛМ України https://ksi-csamm.archives.gov.ua
• Сайт ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/
• Описи фондів ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/opysy-fondiv/
• YouTube-канал ЦДАМЛМ України https://www.youtube.com/channel/UCKI0LjDaKNui5pQvke-Ut9A
• Telegram-канал АРХІВ-МУЗЕЙ https://t.me/csamukrain
• Instagram https://www.instagram.com/_archive_museum_/

П. К. Саксаганський. Б/д. ЦДАМЛМ України, ф. 1167, оп. 1, од. зб. 248, арк. 1.
Сцена з вистави М. Л. Кропивницького «Доки сонце зійде, роса очі виїсть»: П. К. Саксаганський – Горнов, М. Л. Кропивницький – Хвортуна, М. К. Садовський – Борис. Фотокопія. 1882 р. ЦДАМЛМ України, ф. 1241, оп. 1, од. зб. 359, арк. 3.
П. К. Саксаганський з дружиною. Фотокопія. Б/д. ЦДАМЛМ України, ф. 89, оп. 1, од. зб. 36, арк. 1.