125 років від дня народження українського архітектора Володимира Гнатовича Заболотного

Україна. Знати – це перемагати!

13 серпня 2023 року виповнилося 125 років від дня народження українського архітектора Володимира Гнатовича Заболотного.

Він народився 13 серпня 1898 на Переяславщині, освіту здобув у Київському художньому інституті, де його вчителем був Павло Альошин – зодчий, який сформував архітектурний ансамбль Києва першої половини ХХ ст. Про спільність професійного бачення двох митців найвиразніше свідчать їхні втілені проєкти. Будівля Верховної Ради України за проєктом Заболотного є своєрідним переосмисленням ідей Альошина, втілених у спорудженні Педагогічного музею.

Споруджений у стилі конструктивізму, будинок українського парламенту став не тільки архітектурною домінантою Урядового кварталу і візитівкою столиці, а й вплинув на стрімкий кар’єрний злет молодого Заболотного – його призначили головним архітектором Києва.

Та не тільки будівля українського парламенту заслуговує на увагу. Володимир Гнатович на повну реалізував свої творчі прагнення у багатьох напрямах архітектури. У різні часи він особисто або у складі груп долучився до проєктування головної будівлі Київського вокзалу, розробив генеральні плани Черкас, Кременчука, Нової Каховки, Кам’янського і Кривого Рогу. За його проєктами були зведені будинки на Великій Васильківській, Костьольній і Трьохсвятительській вулицях Києва. У своїй творчості Володимир Заболотний поєднував класичні архітектурні принципи і засади українського національного мистецтва. Новаторською ідеєю архітектора було активне застосування кераміки для зовнішнього оздоблення будівель. Серед нереалізованих задумів зодчого можна згадати проєкт післявоєнної відбудови Хрещатика який був відхилений керівництвом держави через «надмірне українство».

Володимира Заболотного можна вважати не лише практиком, а й теоретиком архітектурної науки. Його закоріненість у національну традицію містобудування була поштовхом до видання ним низки фундаментальних праць, серед яких «Пам’ятки архітектури України», серії альбомів «Українське народне мистецтво», а також укладання шеститомника «Історія українського мистецтва», який він, на жаль, не встиг завершити. Помер архітектор 3 серпня 1962 р. і знайшов спочинок на Байковому кладовищі.

Ще при житті Володимир Гнатович активно долучався до організації музейного містечка в Переяславі. Зараз це Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав», на території якого діє Меморіальний музей Володимира Заболотного, розташований у батьківській хаті.

ЦДАМЛМ України зберігає особовий фонд архітектора (ф. 47, 80 од.зб. за 1924-1967 рр.), у документах якого представлено не лише творчі матеріали, а й епістолярій і фото фондоутворювача.

Фото В. Г. Заболотного. Б/д. ЦДАМЛМ України, ф. 47, оп.1, од. зб. 67, арк. 3.

Копіювання та відтворення на інших ресурсах допускається за умови посилання на ЦДАМЛМ України.

#архів_музей_літератури_і_мистецтва_України

Запрошуємо скористатися ресурсами Архіву-музею у мережі:

• Комплексна система інформатизації ЦДАМЛМ України https://ksi-csamm.archives.gov.ua

• Сайт ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/

• Сторінка у Твіттер https://twitter.com/csamlaua

• Telegram-канал АРХІВ-МУЗЕЙ https://t.me/csamukrain

• Instagram https://www.instagram.com

• YouTube-канал ЦДАМЛМ України https://www.youtube.com/channel/UCKI0LjDaKNui5pQvke-Ut9A