Сьогодні, у перший день осені, коли у прохолоді вересневого ранку в кожній школі лунає перший дзвоник

Сьогодні, у перший день осені, коли у прохолоді вересневого ранку в кожній школі лунає перший дзвоник, пропонуємо вашій увазі інформаційне повідомлення та світлину з фондів Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва, які присвячені історії українського шкільництва на Слобожанщині.

Вагому роль у становленні української школи у період національно-визвольних змагань зіграв Микола Антонович Плевако – інтелектуал, бібліограф, літературознавець, знаний діяч української освітньої галузі.

У 1917 р. з ініціативи харківської «Просвіти» у місті було відкрито перший заклад середньої освіти з українською мовою викладання – першу Харківську українську гімназію імені Б. Грінченка, директором якої було обрано Миколу Плевака.

Гімназія була закладом змішаного типу, де могли навчатися і хлопчики, і дівчата. Вартість навчання була демократичною – до 80 крб. в залежності від класу. Найбільша увага приділялася українській мові та літературі.

У особовому фонді Миколи Плевака зберігається фото випуску гімназії 1919 р. Тут можемо бачити не тільки випускників закладу, а й викладацький склад. На світлині сам Микола Антонович – директор та викладач української літератури, Христя Алчевська – викладачка французької мови, Майк Йогансен – викладач німецької мови, Олекса Синявський та Микола Сулима – викладачі української мови.

Загалом педагогічний колектив налічував 19 осіб, 13 з яких мали вищу освіту. На кінець першого року діяльності закладу загальна кількість учнів гімназії складала 240 осіб. Існування першої Харківської української гімназії імені Б. Грінченка було короткочасним і припало на період національно-визвольних змагань, проте засвідчило високий попит до національної освіти.

Діяльність Миколи Плевака на посаді директора була плідною, крім того він обіймав посади в галузі освіти, був організатором курсів для вчителів Слобожанщини. У його особовому фонді відклалася низка документів навчально-методичного характеру з української літератури.

До вашої уваги пропонуємо світлину з особового фонду українського педагога, літературознавця і бібліографа Миколи Плевака та запрошуємо ознайомитися з документами його особового фонду на ресурсі «Комплексна система інформатизації ЦДАМЛМ України»

https://ksi-csamm.archives.gov.ua/fonds/137/

ото:

Перший випуск Харківської української гімназії ім. Б.Д.Грінченка. 1919 р.

ф. 271, оп. 1, од.зб. 295, арк. 1.