Зустрічайте новий фонд у «КСІ» !

Музика − одна із естетичних цінностей людства, яка сприяє гармонізації нашого духовного життя та виступає інструментом самовираження відчуттів та емоцій. Маємо приємну новину для всіх митців та шанувальників української музики – до «Комплексної системи інформатизації ЦДАМЛМ України» завантажено копії документів особового фонду № 129 композитора, піаніста, педагога Миколи Аполлоновича Тутковського (1857-1931), що містить 31 одиницю зберігання за 1881-1975 рр.

Микола Тутковський народився 17 лютого 1857 р. у м. Липовці на Вінниччині. З раннього дитинства захоплювався музикою і найулюбленішою грою майбутнього композитора була організація оркестру, в якому діти грали ролі музикантів, а сам Микола був диригентом.

Микола Тутковський відомий як автор десятків творів для симфонічного оркестру, фортепіано, скрипки, віолончелі й хору, опери «Буйний вітер» (1914); засновник та директор приватної музичної школи в Києві (1893-1931); викладач Київського музичного училища, професор Київської консерваторії (1920-1923), Державного музичного технікуму в Києві (1923-1929).

Найбільшу популярність здобув завдяки діяльності піаніста-педагога та засновника власної музичної школи, яка проіснувала з 1893 по 1930 рік. Школа Миколи Тутковського відрізнялася найповнішим курсом музичних дисциплін. Так, клас фортепіано вели сам засновник, композитор Микола Лисенко та піаністка Людмила Паращенко; клас співу – майстри оперної сцени Олександра Сантагано-Горчакова та Євген Ряднов. Школу Миколи Тутковського закінчили співак Михайло Донець, піаніст Володимир Горовиць, сценограф і режисер Григорій Гаєвський.

Також серед учнів митця були композитор Левко Ревуцький, піаніст Олександр Каневцев, піаністка Людмила Паращенко, оперний співак Володимир Золденко-Круглов, композитор та диригент Василь Петрушевський та музикознавець і музичний педагог Микола Кузьмін. Документи особового фонду М. А. Тутковського надійшли до Архіву-музею з Центрального державного історичного архіву у м. Львові, частина документів фонду була передана племінницею митця В. В. Шпилевич. До уваги дослідників – оцифровані твори Миколи Тутковського, його листи та інші документи, матеріали про музичну школу, цінні індивідуальні і групові світлини 1890-1920 рр. та інші джерела, що відклалися у фонді.

Запрошуємо переглянути оцифровані документи за посиланням https://ksi-csamm.archives.gov.ua/fonds/318/

Текст підготовлений за матеріалами Енциклопедії українознавства (том 9, під редакцією Володимира Кубійовича), Енциклопедії сучасної України (стаття «Музична школа Миколи Тутковського», 2020 рік), автобіографічної довідки (ЦДАМЛМ України, ф. 129, оп.1, од.зб. 10) та біографічної довідки композитора, складеної його племінницею В. В. Шпилевич (ЦДАМЛМ України, ф. 129, оп.1, од.зб. 22).

М. А. Тутковський. Б/д. ЦДАМЛМ України, ф. 129, оп. 1, од. зб. 24, арк. 4
М. А. Тутковський. «Буйний вітер». Опера. Лібрето автора за драмою Гальма Ф. Клавір з розмітками інструментовки. Друк з правкою автора. 1914 р. ЦДАМЛМ України, ф.129, оп.1. од.зб. 1, арк. 6 зворот.