14 листопада 1912 р. народився поет-лірик Андрій Малишко (1912-1970)

Сьогодні виповнюється 111 років від дня народження Андрія Самійловича Малишка. Він народився в м. Обухів Київської області в багатодітній сім’ї сільського шевця і був наймолодшою, одинадцятою дитиною. Безмежну любов до поетичного слова і українських народних пісень хлопцю передала мати. Після закінчення семирічної школи Андрій Малишко вступив до Київської медичної школи. Проте незабаром, відчуваючи жагу до писання віршів, він вступає на літературний факультет Київського інституту народної освіти, його вчителем та натхненником був Максим Рильський.

У 1930 р. виходять друком перші вірші в журналі «Глобус». Рання поезія поета вирізнялася простотою світосприйняття, світлим і щирим поглядом на життя. Разом з тим Малишкові були притаманні неповторне поетичне обдарування та жива уява. Закінчивши навчання у 1932 р., Андрій Самійлович 2 роки працював учителем української мови та літератури в Овручі.

У роки Другої світової війни він працював кореспондентом багатьох видань, готував репортажі з фронту, писав статті, нариси і вірші. Особливе місце посідає збірка «Україно моя!», до якої увійшли вірші, створені в перший рік війни і яка вважається одним з найяскравіших поетичних явищ того періоду.

У 1944 – 1947 рр. Малишко працював відповідальним редактором журналу «Дніпро».

Новим етапом творчості стали збірки «Що записано мною» (1956 р.), «Серце моєї матері» (1959 р.), «Полудень віку» (1960 р.), «Рута» (1966 р.), «Синій літопис» (1968 р.).

За своє життя поет видав близько 40 збірок. В історію української літератури він увійшов як поет-пісняр, його вірші стали народними. Андрій Малишко згадував, що любив співати з раннього дитинства, пісня надихала його на написання поезій, які він часто писав, наперед відчуваючи мелодію. Поет співпрацював з багатьма композиторами, зібравши багатогранну музично-поетичну спадщину. Так, у творчо-дружньому тандемі з Платоном Майбородою створив понад 30 пісень, серед них відомі кожному українцю: «Київський вальс», «Ми підем, де трави похилі», «Ти, моя вірна любов», «Стежина», «Вчителько моя», «Пісня про рушник»… Тісно співпрацював з Л. Ревуцьким, П. Козицьким, М. Вериківським, А. Штогаренком, С. Козаком, О. Білашем.

Також Малишко написав тексти пісень до кінофільмів: «Богдан Хмельницький» (1941 р.), «Долина синіх скель» (1956 р. ), «Лілея», «Таврія» (1959 р. ), «Абітурієнтка» (1973 р.) та ін.

Помер Андрій Малишко 17 лютого 1970 року у Феофанії. Похований на Байковому кладовищі.

У ЦДАМЛМ України зберігається особовий фонд А. С. Малишка № 22, що включає 1017 од. зб. у складі 5 описів за 1927–1987 рр.

Запрошуємо ознайомитися з документами Андрія Самійловича Малишка на сайті ЦДАМЛМ України за посиланням https://csamm.archives.gov.ua/…/tsyfrovyi-arkhiv…/

Для підготовки інформаційного повідомлення використані відомості з «Енциклопедії сучасної України» (Том 19) та передмови до опису фонду №22 у ЦДАМЛМ України.

Копіювання та відтворення на інших ресурсах допускається за умови посилання на ЦДАМЛМ України.

#архів_музей_літератури_і_мистецтва_України

Запрошуємо скористатися ресурсами Архіву-музею у мережі:

• Комплексна система інформатизації ЦДАМЛМ України https://ksi-csamm.archives.gov.ua

• Сайт ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/

• Сторінка у Твіттер https://twitter.com/csamlaua

• Telegram-канал АРХІВ-МУЗЕЙ https://t.me/csamukrain

• Instagram https://www.instagram.com/_archive_museum_/

• YouTube-канал ЦДАМЛМ України https://www.youtube.com/channel/UCKI0LjDaKNui5pQvke-Ut9A