У рамках віртуального проєкту «Архів-музей на допомогу вчителям» розміщуємо 67-те інформаційне повідомлення про репресовану українську письменницю Ірину Анатоліївну Савенко (1909–1997).
Ірина Савенко народилась 13 червня 1909 р. у м. Києві у родині юриста і співачки. Її батько, активний діяч «білого» руху Анатолій Савенко, категорично не сприймав ідеї радянської влади і емігрував зі старшим сином до Туреччини, але тягар підозри з боку каральних органів висів над членами його родини все життя. Дівчина виховувалася вітчимом, професором Київського університету Миколою Столяровим, чиє становище у суспільстві дало можливість родині вижити і отримати хорошу освіту. Ірина Савенко навчалася у місцевій середній школі, Першій київській музичній школі та на хімічному факультеті Київського політехнічного інституту, який закінчила у 1934 р. і пішла працювати на Кабельний завод.
У 1935 р. була заарештована її мати – співачка Київського оперного театру Надія Новоспаська – та вислана на 3 роки з молодшою донькою до м. Шимкент (Казахстан). Ірина Савенко була заарештована вночі 22 червня 1941 р. та вислана до Новосибірська. Після відбуття ув’язнення у червні 1942 р. відправлена на спецпоселення до Красноярського краю, де працювала рахівником у колгоспах Сухобузимського району з 12 червня 1942 р. до 18 червня 1946 р.
У 1946 р. термін її поселення закінчився, але за цей час вона вже втратила родину – чоловік загинув на фронті, а малолітній син помер. З 1946 до 1948 рр. вона очолювала Будинок народної творчості у м. Володимирі. У 1948 р. переїхала до м. Алма-Ати, де працювала концертмейстером у Державній консерваторії (до 1957 р.), викладачкою у педучилищі, художнім керівником на місцевому металургійному заводі. Була офіційно реабілітована 21 грудня 1957 р. Судовою колегією Верховного суду УРСР.
У 1958 р, після 17-ти років поневірянь на чужині, Галина Савенко повернулася до Києва, виснажена і самотня. Працювала концертмейстером у різних закладах освіти.
Надалі все більше займалася літературною робою: друкуватися почала ще у 1947 р. У її статтях висвітлювалося культурне життя м. Володимир та її робота у сфері художньої самодіяльності краю. З 1950-х років Галина Савенко почала активно працювати у жанрі художнього перекладу: перекладала літературні твори з єврейської, адигейської, аварської мов. Її переклади публікувались у журналах «Барвінок», «Селянка», «Малятко» та ін. Після вдалого перекладу книг єврейського письменника Іхіла Фалікмана видавництво «Радянський письменник» запропонувало їй перекладацьку роботу на постійній основі. Вона займалася літературною роботою у будинках творчості в Ірпені, Ялті, Малеєвці. У 1968 р. Ірина Савенко стала членкинею Комітету драматургів, а у 1976 р. – Спілки письменників СРСР, СПУ і Укрлітфонду. У 1984 р. була надрукована її перша книга повістей та оповідань «Життя прожити», а у 1988 р. – роман «На яву, не уві сні». Третя книга письменниці «Стакан чаю» зі спогадами про українських письменників, що пережили жахи сталінського терору, була схвалена і підписана до друку, але не видана через скрутну матеріально-технічну ситуацію у 1990-х роках. Ірина Савенко померла у 1997 р., похована у м. Києві.
У ЦДАМЛМ України зберігається особовий фонд І. А. Савенко № 1355, що включає 154 од. зб. за 1906-1997 рр., які були передані на зберігання Г.О. Волошиною у 1998-1999 рр.
Копіювання та відтворення на інших ресурсах допускається за умови посилання на ЦДАМЛМ України.
Повідомлення написане за інформацією з передмови до особового фонду Ірини Савенко №1355 у ЦДАМЛМ України та з документів фонду до її біографії.
#архів_музей_літератури_і_мистецтва_України
Інформацію підготував завідувач сектору просвітньої та виставкової роботи відділу використання інформації документів та комунікацій, канд. іст. наук Ігор Резнік.
Запрошуємо скористатися ресурсами Архіву-музею у мережі:
• Комплексна система інформатизації ЦДАМЛМ України https://ksi-csamm.archives.gov.ua
• Сайт ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/
• Описи фондів ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/opysy-fondiv/
• YouTube-канал ЦДАМЛМ України https://www.youtube.com/channel/UCKI0LjDaKNui5pQvke-Ut9A
• Telegram-канал АРХІВ-МУЗЕЙ https://t.me/csamukrain
• Instagram https://www.instagram.com/_archive_museum_/