110 років від дня народження Платона Воронька (1913–1988)

1 грудня виповнюється 110 років від дня народження колоритної постаті в українській поезії – Платона Воронька (1913–1988).

Платон Микитович Воронько народився 1 грудня 1913 р. у с. Чернеччина Сумської області в родині ковалів. З 11 років майбутній поет виховувався в дитячому будинку, а згодом, у Харкові, перебував у будинку робітничої молоді. Потім навчався у Харківському автодорожньому технікумі, одночасно здобуваючи літературну освіту в центральній студії початківців, якою керував український прозаїк Петро Панч.

Після завершення навчання в технікумі Платон Воронько переїхав до Таджикистану, де працював автомеханіком, багато мандрував по Середній Азії та Паміру, захоплюючись альпінізмом. Під час Другої світової війни поет був мобілізований та брав активну участь у боях. Однак, внаслідок тяжкого поранення на фронті, Платон Микитович не зміг повернутися до участі у бойових діях та присвятив себе цілковито літературній роботі. Перша друкована збірка його віршів «Карпатський рейд» вийшла друком у 1944 р. До неї ввійшли солдатські пісні та лірика, в якій поет писав про своїх загиблих на фронті друзів. Помітне місце в післявоєнній творчості П. Воронька займає інтимна і філософська лірика. У ній митець шукав форми художнього відображення своїх почуттів, використовуючи різні жанри: лірико-філософську мініатюру, вірш-афоризм, філософський роздум, ліричне зізнання та ін. У віршах «Так, як Данте…», «Халіма співала про моря», «Я сказала йому, то прийду» знайшли відображення напружені драматичні ситуації. Філософська лірика П. Воронька вражає своєю глибиною, безпосередністю почуттів і переживань. Ліричні медитації поета були новим і самобутнім явищем у тогочасній українській поезії. Поезія Воронька має своїм джерелом пісенну творчість українського народу. Фольклорні мотиви, образи і прийоми часто вживаються в віршах поета, надаючи їм свіжості та яскравості.

Платон Воронько чудово змальовував у своїх казках та поезіях красу природи. Він знав її, любив і відчував та володів гострою неповторністю поетичного бачення. Необхідно відзначити в цьому зв’язку і активну роль пейзажу в його творах, який відтворює поетичну атмосферу зображуваних подій. В останні роки життя П. Воронько, створюючи образи своїх героїв, все більше замислювався над призначенням людини. Він приділяв багато уваги осмисленню питань морально-етичного плану: вибору життєвої позиції, збагаченню духовності особистості і нації. Високі взірці для наслідування сучасниками та нащадками П. Воронько бачив в образах великих попередників – Івана Котляревського, Тараса Шевченка, та Івана Франка, яким присвячує свої поетичні портрети.

Дитяча поезія Платона Воронька завоювала симпатії мільйонної аудиторії, а його славнозвісні «Читаночка» і «Казка про Чугайстра» стоять у ряду вищих досягнень поезії для дітей. Його збірки віршів для дітей − «Читаночка» (1951 р.) і «Твоя книжка» (1952 р.) цікаво описують дитячий світ та його особливості. На віршах поета виростали цілі покоління української малечі («Падав сніг на поріг», «Хвалився кіт, що він убрід Дніпро перебреде…», «Засмутилось кошеня: треба в школу йти щодня…» та ін.). Загалом Платон Воронько є автором понад 30 збірок віршів і поем.

У 1960-х рр. вийшли друком його книги лірики і поем – «Мирний неспокій», «Через гони літ» (1960), «Коли я в Київ повертаюсь» (1962), «Скресання» (1967), «Поки живий – іду», «У світлі блискавиць» (1968) та ін.

У 1969−1971 рр. він був заступником голови Київської організації Спілки письменників України. Водночас, поет був відомим громадським діячем − двічі обирався депутатом Верховної Ради УРСР (1980–1988 рр.). Митець був лауреатом Державної премії ім. Т. Г. Шевченка (1972 р.) та літературної премії ім. Лесі Українки (1976 р.). Платон Воронько відійшов у вічність 10 серпня 1988 р.

Наразі у ЦДАМЛМ України зберігається особовий фонд П. М. Воронька № 662, що включає 215 од. зб. за 1929–1981 рр.

Повідомлення написане за матеріалами статті “ВОРОНЬКО́ Платон Микитович” в Енциклопедії сучасної України (Том 5, К., 2006, 728 с.) та передмови до опису Ф. 662 у ЦДАМЛМ України.

Інформацію підготував провідний архівіст відділу використання інформації документів та комунікацій Владислав Шуточкін.

П. М. Воронько. Б/д. ЦДАМЛМ України, ф. 662, оп. 1, од. зб. 210, арк. 17.
П. М. Воронько під час виступу. Б/д. ЦДАМЛМ України, ф. 662, оп. 1, од. зб. 186, арк. 1.