У рамках віртуального проєкту «Архів-музей на допомогу вчителям» та до 140-річчя від дня народження розміщуємо 69-е інформаційне повідомлення про репресованого українського оперного співака-баритона, композитора і вокального педагога Миколу Миколайовича Філімонова (1884–1943).
Відомості про життя і творчість митця доволі фрагментарні. Микола Філімонов народився у 1884 р. у м. Житомир. Був позашлюбною дитиною військового чиновника і жив з батьками у Луцьку до 1890 р. Рано залишився сиротою: мати померла, коли йому було 2 роки, а батько, коли хлопцю було 6 років. Після цього Миколу взяли на виховання батькові сестри Варвара Березовська і Катерина Опацька, які мешкали в Києві. Він ріс у родині Березовських, які дали йому хорошу домашню освіту. У 1902 р. М. Філімонов закінчив гімназію та вступив до Університету св. Володимира на фізико-математичний факультет, але з 1904 р. до 1909 р. навчався на юридичному факультеті. Багато часу присвячував заняттям зі співу.
У 1907–1927 рр. був солістом оперних театрів в Ризі, Харкові, Катеринославі (нині – Дніпро), Іркутську та Києві (сезони – 1907/08; 1913/14, 1916/22, 1925/ 1927, 1941/42). Серед виконаних ним оперних партій – Ігор («Князь Ігор» О.П. Бородіна), Демон («Демон» А.Г. Рубінштейна), Валентин («Фауст» Ш. Гуно), Жермон («Травіата» Дж. Верді), Граф ді Луна («Трубадур» Дж. Верді), Ріголетто («Ріголетто» Дж. Верді), Вольфрам («Тангейзер» Р. Вагнер) та ін. Також виконав партію Чорта в опері «Черевички» П.І. Чайковського, яка була поставлена в Київській опері 15 листопада 1918 р. українською мовою. Як камерний співак М. Філімонов виступав з концертами-лекціями в Жмеринському будинку культури (сезон 1933/34), Київській державній філармонії (сезон 1938/39). Також мав записи на фірмі «Грамофон»: До його концертних програм входили твори українських та зарубіжних композиторів, а також пісні різних народів світу.
У 1927–1930 рр. викладав у Київському музично-драматичному інституті ім. М.В. Лисенка; згодом – у Київському театральному інституті (1938–1941) та Київській консерваторії (1941–1942). Як композитор М. Філімонов відомий романсами на тексти П.-Ж. Беранже, Г. Гейне, В.М. Інбер, обробками українських, єврейських та ін. народних пісень, а також двома незавершеними операми.
23 листопада 2012 р. на офіційний запит від дирекції ЦДАМЛМ України Галузевий державний архів СБУ надав довідку про те, що М. Філімонов був заарештований 8 грудня 1930 р. Київською оперативно-слідчою групою ДПУ УРСР та звинувачувався в тому, що був членом нелегальної військово-офіцерської бойової контрреволюційної організації, що ставила за мету повалення радянської влади в Україні. Також у ній зазначалося, що доказів, які підтверджують обґрунтованість даного звинувачення в матеріалах справи немає. Постановою Судової Трійки при Колегії ДПУ від 4 лютого 1931 р. М. Філімонов був безпідставно засуджений до 10 років позбавлення волі у виправно-трудових таборах за статтями 54/2 (збройне повстання або вторгнення з контрреволюційною метою на радянську територію озброєних банд) та 54-11 (організаційна діяльність щодо підготування або вчинення контрреволюційних дій, участь в організації, утвореній для контрреволюційної діяльності) Кримінального Кодексу УРСР. Митець відбував покарання у 1-му відділенні Сиблагу ОДПУ в м. Марпинськ (Західний Сибір). Винним себе не визнавав. На основі протоколу засідання Судової Трійки при Колегії ОДПУ УРСР від 4 січня 1934 р. М. Філімонов був достроково звільнений з Сиблагу та відбув до Києва 19 лютого 1934 р. Помер М. Філімонов 13 січня 1943 р. у Києві. Реабілітований Прокуратурою УРСР 13 липня 1989 р.
У ЦДАМЛМ України зберігається особовий фонд М. М. Філімонова № 347, що містить 63 од. зб. за 1880-ті рр. – 1943 р. Запрошуємо ознайомитись з оцифрованим описом фонду на вебсайті ЦДАМЛМ України у розділі “Описи фондів”.
Інформаційне повідомлення написане на основі передмови до опису фонду №347 та статті Ілони Таміліної “Невідомий Філімонов” https://undiasd.archives.gov.ua/…/21…/TamilinaIlona.pdf
Повідомлення підготував завідувач сектору просвітньої та виставкової роботи відділу використання інформації документів і комунікацій, канд. іст. наук Ігор Резнік.
Копіювання та відтворення на інших ресурсах допускається за умови посилання на ЦДАМЛМ України.
#архів_музей_літератури_і_мистецтва_України
Інформацію підготував завідувач сектору просвітньої та виставкової роботи відділу використання інформації документів та комунікацій, канд. іст. наук Ігор Резнік.
Запрошуємо скористатися ресурсами Архіву-музею у мережі:
• Комплексна система інформатизації ЦДАМЛМ України https://ksi-csamm.archives.gov.ua
• Сайт ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/
• Описи фондів ЦДАМЛМ України https://csamm.archives.gov.ua/opysy-fondiv/
• YouTube-канал ЦДАМЛМ України https://www.youtube.com/channel/UCKI0LjDaKNui5pQvke-Ut9A
• Telegram-канал АРХІВ-МУЗЕЙ https://t.me/csamukrain
• Instagram https://www.instagram.com/_archive_museum_/