Дорогі друзі, сьогодні 12 січня ми пошановуємо всесвітньо відому українську художницю Марію Примаченко (1909-1997). З нагоди 115-річчя мисткині пропонуємо добірку цікавих фактів з її біографії:
1. Марія народилася 12 січня 1909 року у селі Болотня на Київському Поліссі. Не дивно, що дівчинка мала яскраву художню уяву, адже кожен у родині Примаченків мав свій талант: батько був теслею і різб’ярем, мати – вишивальницею, а бабуся займалася писанкарством. Серед матеріалів для малювання художниця віддавала перевагу гуаші, а улюбленим кольором художниці був зелений.
2. У 1930-х роках Марія навчалася в Школі майстрів народного мистецтва на території Києво-Печерської лаври. Серед її викладачів – В. Кричевський, А. Петрицький, М. Дерегус та ін. Роботи мисткині були експоновані на Виставці українського мистецтва у Парижі у 1937 р.
3. Деяким роботам художниці властиві підписи-промовки, які відображають авторське бачення. Наприклад, «Лінивий ліг під яблунею, щоб яблуко само впало у рота, а воно його по лобі» або ж «Голубка распустила крила, хоче на землі мира».
4. Марія Оксентіївна не відвідувала зоопарки, аби не зіпсувати уявлення про екзотичних звірів, які часто були героями її творів. «Заморських» тварин художниця побачила у цирку, куди потрапила завдяки Сергію Параджанову.
5. За серію декоративних панно «Людям на радість» у 1966 році Марія Оксентіївна була нагороджена Державною премією ім. Т.Г. Шевченка, а у 2022 році пошанована Відзнакою Президента України «Національна легенда України».
6. Творчу династію продовжили син Федір і онук Петро, який є учасником Революції Гідності і з початком повномасштабного російського вторгнення захищає Україну на фронті.
7. У 2019 р. Марії Примаченко присвячено мульфільм «Про чудернацький всесвіт Марії Примаченко» із серії «Книга-мандрівка. Україна», автором сценарію якого стала Ірена Карпа.
8. Після знищення російськими окупантами Іванківського історико-краєзнавчого музею 27 лютого 2022 року щасливою звісткою для світу стала інформація про дивовижний порятунок робіт художниці.
9. Твори Марії Приймаченко і сьогодні працюють для нашої перемоги. На кошти зібрані від продажу на аукціоні картини «Квіти виросли коло четвертого блока» було придбано 125 автомобілів для фронту. Саме полотно було передано до Національного художнього музею.
10. Іменем Марії Оксентіївни Примаченко названі вулиці у Києві, Вінниці, Краматорську та інших містах, її ім’я носить і одна з малих планет.
Фото
Марія Примаченко. ЦДАМЛМ України, ф. 456, оп. 1, од. зб. 6.