Левко Миколайович Ревуцький (1889–1977)

У день 135-ї річниці від дня народження українського композитора, педагога, вченого та музично-громадського діяча Левка Миколайовича Ревуцького (1889–1977) Архів-музей запрошує ознайомитись із новим виставковим онлайн-проєктом «135 архівних документів – до 135-річчя Левка Ревуцького».

У рамках виставкового проєкту ми презентуємо джерельний потенціал документів особового фонду Левка Ревуцького та інших фондів зі скарбниці ЦДАМЛМ України, що висвітлюють життя і творчість композитора.

Постать митця в історії українського музичного мистецтва уособлює собою цілу епоху. Як композитор, педагог, вчений та музично-громадський діяч він спирався на доробок своїх попередників, які заслужили світове визнання – Миколи Лисенка, Кирила Стеценка, Миколи Леонтовича, збагачуючи традиції української класичної музики індивідуальними стилістичними знахідками. Твори Левка Миколайовича характеризуються ліризмом, душевністю та розмаїтим спектром емоцій. Його по праву вважають одним із фундаторів національної симфонічної школи.

У проєкті представлені творчі документи композитора, зокрема, фрагменти клавіру кантати-поеми «Хустина»; обробка пісні «Чуєш, брате мій», пісень «На кладочці умивалася», «Ой, хмелю, мій хмелю», «Розпрягайте, хлопці, коней» та ін.

Дослідникам біографії митця стануть у нагоді його особисті документи, зокрема, про укладення шлюбу Левка Ревуцького з Софією Писарєвою у 1915 р.; посвідчення митця про роботу в освітніх установах і членство в мистецьких організаціях та родове дерево родини Ревуцьких.

Епістолярна спадщина Левка Ревуцького становить значний інтерес для дослідження його взаємовідносин з друзями і колегами. У рамках виставкового проєкту представлені листи композитора з особистих і творчих питань до літературознавця Федора Редька та композиторів Пилипа Козицького, Георгія і Платона Майбород.

Крім того, до перегляду представлені документи про здобуття Республіканської премії імені Тараса Шевченка за концерт для фортепіано в супроводі симфонічного оркестру (1966 р.)

Візуальний ряд виставкового проєкту складає добірка індивідуальних та групових світлин митця різних років. Зокрема, яскравим зображальним джерелом є світлини композитора у молоді та студентські роки, а також групові фото з членами його родини – зі старшим братом, сином, дружиною. Доповнюють добірку світлини батька та матері митця. Також експозиція має великий блок світлин композитора у групі зі студентами, друзями та колегами під час різноманітних заходів. Цікавими для вивчення є групові фото Лева Миколайовича з хоровим диригентом Нестором Городовенком, композиторами Борисом Лятошинським, Пилипом Козицьким, Михайлом Вериківським, Миколою Радзієвським; випускниками хормейстерсько-педагогічного відділу Державного музично-драматичного інституту ім. М.В.Лисенка (1930 р.) та багато інших.

Значний інформаційний потенціал для біографічного дослідження мають добірки світлин: будівлі чотирирічної чоловічої гімназії у м. Прилуки, де Левко навчався з братом Дмитром (1899 р.), Троїцької церкви у с. Іржавець, в якій зберігалася чудотворна ікона Богоматері (1920-ті рр.), фотокопія портрету Левка Ревуцького роботи Ісаака Тартаковського з дарчим написом автора композитору (1951 р.), світлина диригента і педагога Рейнгольда Глієра з дарчим написом своєму видатному учневі (1944 р.) тощо.

У бібліотечній колекції Архіву-музею зберігаються книжкові видання творів композитора. Обкладинки книжкових видань також прикрасять експозицію: «Сіно моє, сіно» (з дарчим написом Левка Ревуцького Михайлу Вериківському, 1929 р.), «Сонечко» (1926 р.) та ін.

Педагогічна робота поряд із композицією стала провідною справою життя композитора. Тож, окрім його документів до виставкового проєкту залучені документи його учнів, які по праву посідають почесне місце у плеяді визначних діячів української культури ХХ ст. – Олени Андрєєвої, Вадима Гомоляки, Миколи Дремлюги, Віталія Кирейка, Леоніда Грабовського, Аркадія Філіпенка та ін.

Представлені у рамках виставкового проєкту документи покликані вшанувати пам’ять класика української музики та популяризувати джерельний потенціал фондів ЦДАМЛМ України, які презентують непересічну особистість Левка Ревуцького.

Запрошуємо до перегляду виставкового проєкту http://surl.li/qoccw

Музичний супровід для глядачів виставкового проекту створює відеозапис виконання Академічним симфонічним оркестром Луганської філармонії одного з найвідоміших творів Левка Ревуцького – Симфонії № 2. Для відтворення запису перед початком перегляду експозиції натисніть піктограму на другому слайді.