14 березня 2024 р. директор ЦДАМЛМ України Олена Чижова була запрошена на відкриття виставки «Алла Горська. Боривітер» в Українському Домі.
Амбітний мистецький проєкт, реалізований Національним центром «Український Дім», Арт-фундацією «Дукат» у співпраці з Фондом Алли Горської і Віктора Зарецького повно і різнобічно представляє життя і творчість видатної української художниці-шістдесятниці, дисидентки та правозахисниці Алли Горської.
В експозиції представлено більше 100 творів живопису, графіки, ескізів монументальних робіт з музейних і приватних колекцій. Для інформаційного наповнення організаторами виставки були опрацьовані архівні документи Алли Горської та Віктора Зарецького, що зберігаються у ЦДАМЛМ України.
У гостей виставки є унікальна можливість поринути у безмежний і чарівний метавсесвіт Горської та на власні очі побачити портрети тих, хто був поряд із нею у звитяжній боротьбі проти радянського тоталітаризму – Василя Стуса, Івана Світличного, Василя Симоненка, Івана Драча, Ліни Костенко, та багато інших різножанрових творів. В експозиції відведено місце і висвітленню життєвої драми мисткині – творчому становленню, участі у викритті злочинів радянської влади у Биківнянському лісі, переслідувань КДБ та обставин жахливого вбивства.
Поширення історії життєслужіння Алли Горської є важливим не лише у контексті відродження та підтримки української ідентичності. Актуальність збереження творчого спадку художниці значно підсилюється тим гірким фактом, що внаслідок збройної агресії рф, яка триває від 2014 року, практично знищено питому частку монументального спадку художниці, зокрема і мозаїчне панно художниці в Маріуполі – «Боривітер», назву якого віддзеркалено у ретроспективній виставці.
Слова подяки на адресу Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва пролунали під час офіційної частини відкриття від кураторів та організаторів виставкового проєкту.
Не оминіть увагою знаковий проєкт!
Додатково:
ЦДАМЛМ України зберігає особовий фонд української художниці Алли Олександрівни Горської № 1165 (1929–1970), який налічує 153 од. зб. за 1925–1995 роки. Матеріали були передані сином мисткині Олексієм Зарецьким у 1991–1999 рр.