До 100-річчя від дня народження Ганни Черінь

У рамках віртуального проєкту «Україна. Знати – це перемагати!» та до 100-річчя від дня народження української письменниці і активної діячки українського діаспорного руху другої половини ХХ – початку ХХІ ст. Ганни Черінь (справжнє ім’я та прізвище – Галина Іванівна Грибінська, у заміжжі – Паньків) (1924–2016) пропонуємо ознайомитися з цікавими фактами про її життя і творчість.

Вона народилася на Київщині 29 квітня 1924 р. у родині дириґента, що зазнавав утисків від радянської влади за участь у Республіканській капелі Кошиця. Почала писати ще у шкільні роки, навчаючись на філологічному факультеті Київського університету. Буремне лихоліття Другої Світової війни змусило Ганну полишити рідну землю і поїхати за океан. Спочатку перебувала у таборі для переміщених осіб у м. Гайденау, де працювала в редакції часопису «Голос», який видавався для «остівців» (робітників зі Сходу). У 1950 р. переїхала до США, де у 1953 р. закінчила факультет лінгвістики Чиказького університету, а в 1966 р. здобула другий диплом цього ж вишу за спеціальністю «бібліотекар». У 1964–1988 рр. Ганна Черінь працювала в бібліотеці Чиказького університету завідувачем відділу міжнародного обміну з країнами Східної Європи. З 1988 р. письменниця проживала в м. Порт Шарлотт (Флорида, США), працювала в Українському релігійному і культурному осередку ім. св. Андрія в Норт Порті.

Проживши більшу частину життя у розлуці з Батьківщиною, Ганна Черінь словом і ділом долучалася до українських діаспорних організацій. Вона була активним членом Об’єднання українських письменників «Слово», Українських письменників літератури для дітей і молоді ім. Л. Глібова, Українського Золотого Хреста, Союзу українок Америки, Українського бібліотечного союзу та ін. У 1993 р. стала членом Спілки письменників України. Життя Ганни Черінь обірвалось 20 липня 2016 р.

Творча спадщина письменниці складає численні вірші, поеми, гуморески, пародії, оповідання, новели, п’єси та публіцистичні нариси. Всього було видано понад 50 її книжок.

З відновленням Незалежності України письменниця неодноразово відвідувала рідну землю. Архів-музей з вдячністю згадує плідну співпрацю, яка тривала майже 20 років – з 1996 по 2015 рр. У 1996 р. був започаткований і регулярно поповнювався особовий фонд Ганни Черінь №1301. Останнє передавання документів було здійснено її родичем – заслуженим артистом України Б. Лободою у серпні 2016 р. Наразі фонд складається з 3 описів і містить 376 справ за 1897–2007 рр.

На світлині Ганна Черінь у м. Чикаго, США. 1960 р. ЦДАМЛМ України, ф. 1301, оп. 1, од. зб. 92, арк. 2.

Автор інформаційного повідомлення головний спеціаліст сектору просвітньої та виставкової роботи відділу використання інформації документів і комунікацій Марко Мілютін.

#ЗвіроюуПеремогуУкраїни

#ЦДАМЛМ_України

#архів_музей_літератури_і_мистецтва_України

#Україна

#Українська_діаспора

#Ukrainian_diaspora

Перелік джерел використаних для написання інформаційного повідомлення та покликання на сайт та інші інформаційні ресурси ЦДАМЛМ України у першому коментарі.