Сьогодні Архіву-музею – 58!

4 травня 2024 р, у складних умовах боротьби України за Незалежність, ЦДАМЛМ України святкує свій 58-й день народження. У цей день у 1966 р. постановою № 357 Ради Мiнiстрiв УРСР, прийнятою на пропозицію Архівного управління при Раді Мiнiстрiв УРСР та творчих спiлок республiки, було засновано Центральний державний архiв-музей лiтератури i мистецтва УРСР. Відтоді розпочався розвиток і розбудова унікальної установи, яка поєднала у собі функції архіву, музею і наукової бібліотеки та нині є одним із найбільших культурно-мистецьких і наукових центрів України.

Архів-музей – це цілий всесвіт мистецького минулого, це архів українського слова, краси, гармонії, мелодії, саме на його архівних полицях зустрілися головні дійові особи вітчизняного письменництва, кіно, архітектури, музики та театру. У сховищах ЦДАМЛМ України зберігаються документи найвідоміших представників української нації: поезії Тараса Шевченка, твори Івана Франка; рукопис «Історії України-Руси» історика та композитора Миколи Аркаса; листи Івана Нечуя-Левицького, Пантелеймона Куліша і Миколи Василенка; документи автора першого словника української мови Бориса Грінченка; композиторів Кирила Стеценка, Миколи Тутковського, Михайла Вериківського; театральних діячів Марії Заньковецької, Марка Кропивницького, Софії Тобілевич; співаків Івана Алчевського, Бориса Гмирі; архітекторів Павла Альошина, Володимира Заболотного; художників Івана Їжакевича, Миколи Глущенка, Анатоля Петрицького, Олександра Хвостенко-Хвостова; документи представників української діаспори Віри Вовк, Івана Багряного, Ганни Черінь та багатьох інших діячів українського мистецтва та культури.

Вже 58 років ми – архівісти дбаємо про збереження національної мистецької спадщини, щоденно турбуємося про його величність – архівний документ та робимо все для того, щоб світ минулого став цікавим і зрозумілим сучасному поколінню, досліджувався ним.

Будівля бурси. Фотографія. [1956-1957].ЦДАМЛМ України, ф.70, оп.4, од.зб. 272, арк. 77.