День Європи

9-го травня Україна разом із Європейським Союзом відзначає День Європи. У цей день європейська спільнота згадує про історію євроінтеграції та як народи, які часом ворогували між собою, зуміли об’єднатися заради спільного майбутнього.

Після Другої світової війни Європа була зруйнованою. Для її відновлення варто було забути про історичні ворожнечі між країнами та почати будувати спільне й мирне майбутнє. Одним із тих, хто запропонував втілити проєкт об’єднання Європи, був міністр закордонних справ Франції Роберт Шуман. 9 травня 1950 р. була підписана «Декларація Шумана», мета якої була об’єднати європейські країни в єдиний економічний простір. Згодом, декларація поширилася на інші країни і вперше День Європи було визнане святом у 1964 р.

Свято Дня Європи є одним із головних у Євросоюзі. Європейські країни мають свої традиції святкування. Зокрема, у Німеччині влаштовують тиждень Європи, у Люксембурзі цей день вважається вихідним, а у Польщі влаштовують Парад Шумана. Зазвичай, євроінституції влаштовують офіційні заходи з вшанування пам’яті Роберта Шумана та інших політичних діячів, які зробили значний внесок в об’єднанні Європи.

В Україні традиція відзначення Дня Європи сягає 2003 року. Враховуючи події Революції Гідності та підписання Угоди про асоціацію з ЄС у 2014 р., це свято набуло не просто символічного значення. Нині, в умовах війни, українці власною боротьбою доводять свою європейську ідентичність. У 2022 р. Україна отримала статус кандидата в члени ЄС. У тому ж році, Світовий конгрес українських молодіжних організацій звернувся з проханням до Президента України з пропозицією перенести відзначення Дня Європи в Україні на 9 травня. У 2023 р. встановлено відзначати День Європи спільно з державами Європейського Союзу.

Творча інтелігенція України роками та століттями підтримувала тісні культурні зв’язки з європейськими країнами. ЦДАМЛМ України до дня Європи пропонує добірку світлин міст країн ЄС, які містяться у особових фондах Віри Вовк (ф.1212) та Таїсії Жаспар (ф.1123), що зображують європейські міста та їх визначні пам’ятки архітектури. Запрошуємо користувачів до ознайомлення з документами у читальному залі ЦДАМЛМ України!

Автор інформаційного повідомлення – провідний архівіст відділу використання інформації документів та комунікацій Владислав Шуточкін.

Інформаційне повідомлення підготовлене за матеріалами офіційного сайту Європейського Союзу: https://european-union.europa.eu/principles-countries-history/symbols/europe-day_en ;

онлайн-бази даних «Законодавство України» Верховної Ради України: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/339/2003#Text ;

та статті Укрінформу: https://www.ukrinform.ua/rubric-diaspora/3458299-diaspora-zaproponuvala-zelenskomu-perenesti-den-evropi-na-9-travna.html

Таїсія Жаспар біля фонтану Треві у м. Рим, Італія. ЦДАМЛМ України, ф.1123, оп.1, од.зб.25, арк.19.
Париж, Франція. Фотосвітлини з фотоальбому Таїсії Жаспар. 1939 рік. ЦДАМЛМ України, ф.1123, оп.1, од.зб. 28, арк. 154
Гельсінкі, Фінляндія. Листівка. 1967 р. ЦДАМЛМ України, ф.1212, оп.2, од.зб.68, арк.31.
Франкфурт-на-Майні, Німеччина. Квітень 1956 р. ЦДАМЛМ України, ф.1212, оп.2, од.зб. 372, арк.1.
Гамбург, Німеччина. Б/д. ЦДАМЛМ України, ф.1212, оп.2, од.зб. 372, арк.16.
Ротенбург-на-Таубері, Німеччина. Б/д. ЦДАМЛМ України, ф.1212, оп.2, од.зб.372, арк.18.
Верона, Італія. Б/д. ЦДАМЛМ України, ф.1212, оп.2, од.зб. 373, арк.3
Стара міська управа. м. Ліндау, Німеччина. ЦДАМЛМ України, ф.1212, оп.2, од.зб.372, арк.25.