До 145-річчя Федора Кричевського

Сьогодні 22 травня українська спільнота відзначає 145-річчя Федора Григоровича Кричевського (1879–1947) – талановитого і самобутнього художника, педагога. З цієї нагоди пропонуємо Вашій увазі підбірку цікавих фактів про нього:

1. Рід Кричевських, до якого належить Федір, подарував українській культурі цілу плеяду художників: з мистецтвом пензля своє життя пов’язали старший брат Василь, племінники – Микола, Василь і Галина, нащадок роду Катерина Кричевська-Росандич та інші.

2. Під час закордонної подорожі Європою у 1901 році, у Лондоні Федору поталанило потрапити на коронацію британського короля Едуарда VII і навіть зробити замальовки.

3. У 1911 році Федір Кричевський студіював художнє мистецтво у Берліні, Парижі, Генуї, Римі, Флоренції і Турині. У Відні навчався у знаного австрійського художника Ґустава Клімта, який вплинув на формування власного стилю молодого митця.

4. З іменем Федора Кричевського пов’язують національний культурний розвій першої половини ХХ сторіччя. У різні роки він був викладачем і очільником Київського художнього училища, Української академії мистецтв, Київського художнього інституту та інших мистецьких закладів України.

5. Найвідоміші роботи художника – «Наречена» (1910 р.), «Три покоління» (1913 р.), триптих «Життя» (1925-1927 р.), «Мати» (1929), «Автопортрет у білому кожусі» (1932 р.), «Квітуча Україна» (1947). Його полотна мали значний успіх на міжнародних виставка у Венеції, Варшаві, Копенгагені, Нью-Йорку, Чикаго.

6. Федір Кричевський виховав десятки талановитих художників. Його учнями є Сергій Григор’єв, Володимир Костецький, Георгій Меліхов, Анатоль Петрицький, Тетяна Яблонська, Сергій Отрощенко та ін.

7. У ЦДАМЛМ України зберігається особовий фонд Федора Кричевського № 1265, документи якого були передані дружиною Наталією Павлівною Кричевською у 1972 році.

Інформаційне повідомлення підготував головний спеціаліст сектору просвітньої та виставкової роботи відділу використання інформації документів та комунікацій Марко Мілютін

Повідомлення підготовлено за матеріалами сайту «Музей мистецької родини Кричевських». URL: http://krychevsky-family.opishne-museum.gov.ua/ та передмовою до опису особового фонду художника Федора Кричевського № 1265.

Копіювання та відтворення на інших ресурсах допускається за умови посилання на ЦДАМЛМ України.

Ф.Г.Кричевський. Б/д. ЦДАМЛМ України, ф. 990, оп. 1, од. зб. 1118, арк. 8.